Tysiąclecie Królestwa Polskiego. „Jesteśmy ostoją konserwatyzmu”

fot. UMWM
Na zamku na Wawelu przedstawiciele czterech województw podpisali list intencyjny, rozpoczynając przygotowania do obchodów.

W roku 1025 koronacja Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski stała się fundamentem suwerennego państwa polskiego. Tysiąc lat później, cztery województwa – małopolskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie – łączą się, by uczcić ten wyjątkowy moment w historii kraju.

– Bardzo się cieszę, że trzy województwa, oprócz naszego, podjęły się wsparcia tych obchodów. Jesteśmy ostoją konserwatyzmu, ostoją patriotyzmu, które budują naszą społeczność – powiedział Jan Tadeusz Duda, przewodniczący małopolskiego sejmiku, inicjator obchodów.

Przedstawiciel województwa lubelskiego zauważył,  że współpraca czterech regionów w organizacji tych wydarzeń ma szczególne znaczenie. – To coś więcej niż uroczystość – to nasza wspólna odpowiedzialność za zachowanie dziedzictwa historii i tradycji – podkreśla Marcin Szewczak, członek zarządu województwa lubelskiego.

Symbol suwerenności, niezależności i przynależności do rodziny europejskich narodów chrześcijańskich – tak opisują koronację samorządowcy. – Polska Korona to wyraz suwerenności i niezależności, symbol wielkości i wielkie historyczne wydarzenie, które niosło otuchę kolejnym pokoleniom Polaków w najtrudniejszych czasach – mówi Łukasz Smółka, marszałek Małopolski.

Jak dodała Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego, koronacja Bolesława Chrobrego w 1025 roku była przełomowym momentem w dziejach Polski. – To znamienne wydarzenie sprawiło, że dołączyliśmy do europejskiej rodziny cywilizowanych narodów. Tym samym rozpoczęła się historia suwerenności Polski, która trwa do dzisiaj – mówiła.

Wielkie znaczenie polityczne

Wydarzenia organizowane w ramach obchodów mają przypomnieć Polakom i światu o ponad tysiącletniej tradycji naszego państwa. Edukacyjne inicjatywy skierowane do młodzieży mają przekazywać historię w sposób angażujący i nowoczesny.

– Zapisana się w naszej historii i kulturze, miała wielkie znaczenie polityczne. Koronacja wzmocniła pozycję Polski na arenie międzynarodowej, podkreśliła jedność i siłę kształtującego się państwa – dodaje Smółka.

Obchody tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego to nie tylko spojrzenie w przeszłość, ale również szansa na budowanie narodowej wspólnoty w przyszłości. Jak podkreślają organizatorzy, ich celem jest ożywienie dumy narodowej i pogłębienie wiedzy o historii Polski.

List intencyjny w sprawie współpracy przy obchodach tysiąclecia Państwa Polskiego
List intencyjny w sprawie współpracy przy obchodach tysiąclecia Państwa Polskiego

Uroczystości obejmą nie tylko oficjalne gale, ale również wydarzenia o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Wśród atrakcji znajdą się warsztaty dla dzieci, konkursy historyczne oraz koncerty. Obchody potrwają przez cały rok i obejmą m.in. wystawy, warsztaty edukacyjne i wiele innych wydarzeń, które mają przypomnieć o znaczeniu tej koronacji. Uroczyście zakończą się 11 listopada.