Ukraińskie dzieła sztuki trafiły na charytatywną aukcję „Fight with Art”

Diana Berg, Mariupol fot. FestivALT/materiały aukcyjne

Przez cały sierpień można nabyć obrazy i sygnowane grafiki znanych ukraińskich twórców. Celem aukcji jest zebranie funduszy na wsparcie artystów oraz organizacji pomocowych.

FestivALT to pierwsza organizacja w Polsce, która sprowadziła po wybuchu wojny oryginalne dzieła ukraińskich twórców. Jej członkowie, Michael Rubenfeld i James Arellano, stworzyli serię wystaw pod hasłem „Fight with Art”. Jedną z nich mogliśmy podziwiać w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Dzięki współpracy z Muzeum Komiksu, Domem Aukcyjnym Róży Wroniszewskiej i ponad 40 artystami udało się również zorganizować charytatywną aukcję sztuki ukraińskiej.

– Pokazując sztukę i kulturę, gdy przemoc zdominowała wiadomości, te wystawy, a teraz globalna aukcja, dadzą głos ukraińskim artystom w czasie, gdy czują się oni bezsilni – powiedział James Arellano.

Sztuka jako forma walki

Jednym z artystów, którego dzieła trafiły na aukcję charytatywną, jest Dima Fatum. Część jego ilustracji powstała w zbombardowanym Charkowie, stając się symbolem buntu. Warto również wspomnieć o dwóch najwybitniejszych malarkach z Karpat. Oksana Dovganich i Nata Levitasova pokonały wiele trudności, by dostarczyć do Lwowa swoje najcenniejsze dzieła.

– Teraz nadszedł czas, aby znaleźć naszą siłę i wytrwałość, by pokazać reszcie świata, że będziemy walczyć naszą odwagą i prawdziwym ukraińskim duchem. Aby to zademonstrować, mamy dwie główne bronie. Pierwsza to nasi ludzie, druga to nasza sztuka. Sztuka jest potężnym źródłem, w którym możemy znaleźć inspirację do walki i dzięki któremu możemy pokazać, kim naprawdę jesteśmy – wyznała Olena Kayinska, której prace również znalazły się na aukcji.

Łącznie zaprezentowanych zostało prawie 160 ukraińskich dzieł sztuki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany twórcom oraz organizacjom charytatywnym pomagającym Ukraińcom na pierwszej linii frontu, osobom niepełnosprawnym, ukraińskim uchodźcom i przesiedlonym zwierzętom.

Dzieła ukraińskich artystów można obejrzeć na stronie www.fightwithart.com, gdzie odbywa się licytacja online.

– Naszą misją jest wspieranie ukraińskich artystów i pomoc w transporcie ich dzieł do Krakowa, aby móc dzielić się ich sztuką ze światem i jednocześnie wsparcie artystów znajdujących się w kryzysowej sytuacji – podsumował Michael Rubenfeld, założyciel FestivALT-u.

Wernisaż aukcji „Fight with Art” odbędzie się w najbliższy piątek, 5 sierpnia, o godz. 18:00 w Domu Aukcyjnym Róża Wroniszewska przy ul. Siemiradzkiego 13. Aukcja potrwa do 4 września.