W ten weekend wielki finał Szlachetnej Paczki

Czas na kolejny finał Szlachetnej Paczki fot. mat.prasowe

W tym roku pomoc otrzyma prawie 17 tys. rodzin w całej Polsce. Przed nami “weekend cudów”, czyli kolejny wielki finał Szlachetnej Paczki.  Przez dwa dni wolontariusze będą dostarczać porzebującym rodzinom paczki przygotowane wcześniej przez darczyńców.

W tym roku darczyńcy wybierali rodziny, dla których przygotują pomoc, niemal do samego końca. Zrobili to m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą, piłkarze reprezentacji polski, siatkarze klubów Plus Ligi, polskie biegaczki (mistrzynie Europy w sztafecie 4x400 m), siostry Agnieszka i Ula Radwańskie czy Krzysztof „Diablo” Włodarczyk.

Mobilizacja i trwała zmiana

–  Mobilizacja była ogromna, a wszystko po to, by żadna z osób włączonych do programy nie została pozbawiona szansy na to, by zmienić swoją historię. Celem Szlachetnej Paczki nie jest bowiem jedynie doraźna pomoc, która na chwilę ulży obdarowanym w zmaganiach z trudną codziennością, ale trwała zmiana, która pozwoli rodzinom „stanąć na nogi” i odzyskać samodzielność – mówi Maria Szajny ze Stowarzyszenia Wiosna.

Odbywający się początkiem grudnia finał Szlachetnej Paczki przypadek nazywany jest „weekendem cudów”. Darczyńcy Szlachetnej Paczki, którzy od połowy listopada wybierali rodziny z internetowej bazy, a następnie przygotowywali dla nich pomoc, dowożą paczki do specjalnych magazynów, skąd zabierają je wolontariusze – w całej Polsce jest ich ponad 11 tys. – by dostarczyć pomoc do konkretnych rodzin.

Przez 18 lat w działania Paczki włączyły się prawie 4 mln osób, a łączna wartość pomocy materialnej, przekazanej ponad 150 tys. rodzin w potrzebie przekroczyła ćwierć miliarda złotych.

– Organizatorzy Paczki i jej wolontariusze szacują, że w tym roku mądrą pomoc otrzyma nawet 17 tys. rodzin w całej Polsce – informuje Szajny.

Otwórzmy się na siebie!

Ci, którzy uczestniczyli już w finałach Szlachetnej Paczki, podkreślają, że to wydarzenie, któremu towarzyszą wielkie emocje i wzruszenia. – Tego dnia naprawdę widać i czuć, jak ważne jest, byśmy się wzajemnie zauważali, otwierali na siebie, dawali – mówi Joanna Sadzik, prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę. – Gdy to robimy, po prostu dzieje się magia – dodaje.

Wsparcie przez cały rok

“Weekend cudow” to nie koniec. Szlachetna Paczka działa przez cały rok, a wolontariusze pracują z rodzinami nad tym, by trwale poprawić ich sytuację, pomagając im samodzielnie radzić sobie z trudnościami. Na stronie www.szlachetnapaczka.pl wciąż można wesprzeć Paczkę bezpośrednią wpłatą lub znaleźć tam inny  sposób pomagania – na przykład wsparcie dzieci z Akademii Przyszłości, która pomaga uczniom z trudnościami w szkole, by uwierzyli w siebie i nie bali się realizować swoich pasji.

comments powered by Disqus