W Zakopanem powstanie centrum komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia?

fot. Anna Gródek

Burmistrz Zakopanego, Leszek Dorula, zapowiedział, że miasto zamierza przejąć tereny, na których mieści się obecnie dworzec PKS. Dzięki temu, pod Giewontem mogłoby powstać centrum komunikacyjne z prawdziwego zdarzenia. O problemie źle wyglądających dworców PKP i PKS mówi się w Zakopanem od lat. Czy tym razem uda się stworzyć miejsce, które w odpowiedni sposób przywita gości? Czas pokaże.

Władze miasta zapowiedziały również, że zamierzają „doprowadzić do porządku” obiekty dworca PKP. Gmina, jako właściciel terenu, prowadzi z PKP negocjacje dotyczące jego modernizacji. Wciąż trwają również rozmowy ze spółką Małopolskie Dworce Autobusowe na temat stworzenia zakopiańskiego centrum komunikacyjnego.

Miasto przejmie działkę?


– Chcę, aby centrum komunikacyjne, które powstanie na terenie dworców PKP i PKS było wizytówką naszego miasta – zadeklarował podczas ostatniej konferencji prasowej burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. – Wystosowałem pismo do właścicieli działki, na której zlokalizowany jest dworzec PKS, z ofertą odkupienia nieruchomości wraz z budynkami – wyjaśnił.W chwili obecnej współużytkownikami wieczystymi dworca autobusowego są BK Investment Sp. z o.o. z Krakowa oraz JM Sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna z Rzeszowa. 

Nie będzie galerii handlowej

Zakopane, jako właściciel obu nieruchomości – dworca PKP i dworca PKS, mogłoby podjąć decyzje, dotyczące docelowego kształtu i zakresu dużej, kompleksowej inwestycji, która powstałaby na terenie obu stacji. Już teraz burmistrz Leszek Dorula zapowiada, że nie będzie tutaj żadnej galerii handlowej. 

– Mamy pewne pomysły, jak obie lokalizacje należy zagospodarować, ale jest jeszcze za wcześnie aby je zdradzać – zapewnił burmistrz. – Pewnym jest jednak, że w ramach naszej inwestycji nie powstanie tam żadna galeria handlowa – zaznaczył.

W centrum komunikacyjnym pojawią się punkty usługowe, jednak teren ma mieć charakter wyłącznie komunikacyjny. – Jeżeli aktualni właściciele zdecydowaliby się swoje tereny odsprzedać, można bardziej kompleksowo to miejsce zagospodarować – mówi zastępca burmistrza Zakopanego Wiktor Łukaszczyk, odpowiedzialny za inwestycje oraz kwestie związane z komunikacją i transportem w zakopiańskim magistracie. W takiej sytuacji możliwe stałoby się nadanie jednemu z dworców funkcji związanych z obsługą komunikacji międzymiastowej, a drugi koncentrowałby się na transporcie lokalnym.

Negocjacje w sprawie dworca PKP trwają


Gmina Miasto Zakopane jest właścicielem terenu dworca kolejowego i prowadzi z PKP negocjacje dotyczące jego modernizacji. W dalszym ciągu trwają rozmowy ze spółką Małopolskie Dworce Autobusowe na temat stworzenia zakopiańskiego centrum komunikacyjnego. Przejęcie terenów, na których mieści obecnie dworzec PKS pozwoliłoby na rozwinięcie planowanej inwestycji. – Jest spora możliwość pozyskania środków zewnętrznych na samą budowę. Natomiast co do nabycia rzeczonej nieruchomości, można rozważyć, zbycie innych terenów należących do miasta, aby nabyć tę –  zapewnił burmistrz Łukaszczyk.

Władze miasta zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby jeszcze w tym roku doprowadzić do porządku obiekty dworca PKP. W ramach planowanych prac zostanie wymieniona kanalizacja burzowa i sanitarna, a na całym placu przed budynkiem pojawi się nowa nakładka asfaltowa. – Wystąpiliśmy również do konserwatora zabytków jak i do władz PKP, o zgodę na podjęcie prac, które przywrócą to miejsce do przyzwoitego stanu – relacjonuje burmistrz Leszek Dorula. – Mam nadzieję, że niezbędne prace uda nam się przeprowadzić do jesieni. Czekamy teraz na uzgodnienia konserwatora i pozwolenie na remont fasady, malowanie i przygotowanie budynków pod względem wizerunkowym w takim zakresie, abyśmy nie musieli się za wygląd dworca wstydzić – zaznaczył burmistrz.