Warsztaty o zdrowiu psychicznym i emocjach. Trwa „Sztuka Dobrego Życia”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
„Późne diagnozy: dorosłość w spektrum autyzmu i ADHD” – pod takim hasłem odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Sztuka Dobrego Życia”. TAURON Arena Kraków zaprasza na comiesięczne wykłady i warsztaty poświęcone emocjom oraz zdrowiu psychicznemu i fizycznemu. Dotychczas poruszano tematy m.in. depresji u dzieci i młodzieży i wypalenia zawodowego.

TAURON Arena Kraków to nie tylko miejsce koncertów gwiazd i sportowych spotkań, ale też obiekt otwarty na potrzeby mieszkańców i mieszkanek. Głównie z myślą o osobach mieszkających w Krakowie podczas ubiegłorocznych jubileuszowych obchodów 10-lecia Areny powstał cykl „Spotkajmy się”, w ramach którego odbyły się m.in. spotkania poświęcone zdrowiu psychicznemu i emocjom. Cieszyły się one na tyle dużą popularnością, że na 2025 rok TAURON Arena Kraków zaplanowała kontynuację tej inicjatywy pod nazwą Sztuka Dobrego Życia. Co miesiąc w sali konferencyjnej Areny odbywają się spotkania poświęcone zdrowiu psychicznemu, emocjom, dbaniu o dobrostan. Inicjatywa wpisuje się także w program i działania realizowane pod hasłem „Arena Różnorodności”.

Eksperci związani z Krakowem

Każde ze spotkań w ramach Sztuki Dobrego życia składa się z otwartego, bezpłatnego wykładu oraz biletowanych warsztatów. Prowadzą je specjalistki i specjaliści z danych dziedzin – najczęściej związani z Krakowem, bo w założeniu przedsięwzięcie ma zachować lokalny charakter i przybliżać działania krakowskich ekspertów.

Każde spotkanie to inny temat przewodni

Styczniowe spotkanie, prowadzone przez Katarzynę Haler, dotyczyło wypalenia zawodowego, a lutowe na temat zdrowej miłości własnej – „Na czym polega mądra miłość własna?” – prowadziła Aga Kozak. Najbliższe spotkanie z cyklu Sztuka Dobrego Życia, zaplanowane na 13 marca, będzie poświęcone późnym diagnozom i dorosłości w spektrum autyzmu oraz ADHD. Wykład poprowadzi Monika Szubrycht – polonistka, dziennikarka i neurologopedka. zajmująca się zdrowiem psychicznym i spektrum autyzmu. Podczas spotkania dowiemy się, co daje diagnoza w dorosłym wieku, czy warto się o nią starać, kto i kiedy dostaje rozpoznanie. Po wykładzie odbędą się warsztaty o okiełznywaniu stresu w codziennych sytuacjach, które poprowadzi Sylwia Tałach-Kubas. Warsztat będzie okazją do przyjrzenia się automatycznym reakcjom na stresujące sytuacje – myślom, emocjom i reakcjom w ciele towarzyszącym stresowi. Uczestnicy poznają i przećwiczą kilka technik, które mogą być pomocne w codziennym życiu. Dowiedzą się także skąd czerpać dalszą wiedzę i jakie praktyki mogą być przydatne w radzeniu sobie z wyzwaniami.

Kwietniowa Sztuka Dobrego Życia będzie o „Psychologii pozytywnej – delektowaniu się codziennością” – wykład i warsztat poprowadzi Monika Olejniczak, która przybliży podstawy psychologii pozytywnej, koncepcję dobrostanu (ang. well being) w obszarze społecznym, duchowym, psychicznym i fizycznym. Uczestnicy i uczestniczki poszukają odpowiedzi na pytanie „co sprawia, że ludzie są szczęśliwi?” i porozmawiają o tym, jak na poziom szczęścia wpływa genetyka, okoliczności, w których żyjemy oraz nasze świadome wybory dotyczące codziennych działań. Wykładowi będzie towarzyszył warsztat „Mapa marzeń”. W maju tematem przewodnim będą wyzwania psychiczne i społeczne w obliczu niespójności płciowej, a po wykładzie odbędzie się warsztat plastyczny o uważności. Ostatnie spotkanie jest zaplanowane na czerwiec. Przed wakacjami poruszany będzie temat odpoczynku, a po wykładzie odbędzie się warsztat z tańca intuicyjnego.

W drugiej połowie roku planowane są tematy m.in. dot. dobrostanu seniorów, sztuki pożegnania i kryzysu psychicznego. Aby wziąć udział w wydarzeniu wystarczy pobrać wejściówkę. Więcej informacji dostępnych jest na stronie.