Weekend w pigułce (2 – 3 marca)

Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną na Scenie MOS fot. Monika Stolarska (mat. prasowe)

Przed nami pierwszy weekend marca.  W niedzielę kolejna edycja Krakowskich Zapustów w Starej Zajezdni. Oprócz tego premiery wyczekiwanych spektakli i muzyczny powrót do lat 80-tych.

Krakowskie Zapusty

Po Tłustym Czwartku czas na kolejny dzień pełen pyszności. W niedzielę w Starej Zajezdni odbędą się Krakowskie Zapusty. Ostatkowe pyszności będą czekać na was w godzinach 10.00 – 18.00. Okazji do wspólnej zabawy, rozmów, poznania karnawałowych tradycji i tajników kuchni na pewno nie zabraknie. W programie znalazły się również warsztaty kulinarne i baristyczne, pokazy gotowania i rozmowy z takimi ekspertami jak szef kuchni Adam Chrząstowski czy Robertem Makłowiczem. Wstęp wolny.

Kobiety przejmują krakowskie sceny teatralne

W ten weekend na teatralnych scenach premiery długo oczekiwanych spektakli. Na Scenie MOS premiera „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną” w reżyserii Pawła Świątka. Natomiast na Scenie Kameralnej Starego Teatru premiera sztuki „Panny z Wilka” w reżyserii Agnieszki Glińskiej.

Wiosna, ach ty!

W niedzielę będzie można również świętować Dzień Kobiet i Mężczyzn oraz nadchodzący pierwszy dzień wiosny. A to wszystko w ramach wydarzenia Kogel Mogel + Targi Vintage i Retro, które odbędzie się w Hevre przy ul. Meiselsa 18. Wymiana garderoby, pyszne menu i miło spędzony czas gwarantowane! Wstęp na targi jest bezpłatny, niektóre warsztaty płatne.



Fot. Franciszek Przybylski (Stary Teatr)

Stare koronki i książki od deski do deski

Tylko do niedzieli 3 marca można oglądać dwie wystawy czasowe w oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie. W Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w najbliższą niedzielę kończy się pokaz stu starodruków - „Deski, skóry i klauzury. Dzieła dawnych introligatorów” i prezentuje księgi wykonywane w czasie od ostatnich lat XV do końca XVIII wieku.

Odwiedzający Dom Jana Matejki mogą natomiast zobaczyć pokaz „Nicią z przeszłości”, przygotowany wspólnie ze Stowarzyszeniem LUD-Art, które zajmuje się odtwarzaniem zabytkowych koronek i haftów.

MNK rozpoczyna również świętowanie Dnia Kobiet. Na początek, 3 marca, spektakl „Feminizm od A do Z”. W kawiarni Pawilonu Józefa Czapskiego odbędzie się rekonstrukcja spotkania przy jednym stoliku emancypantek sprzed wieku, w które wcielą się dzisiejsze feministki.  Jako Anita Augspurg wystąpi Heidi Meinzolt, członkini zarządu najstarszej kobiecej organizacji emancypacyjno-pacyfistycznej: Międzynarodowej Ligi Kobiet na rzecz Wolności i Pokoju (WILFP); jako Klara Zetkin - Sabine Bollenbach, autorka książki o Zetkin; jako Maria Dulębianka - Katarzyna Adamczyk, studentka i działaczka ruchu kobiecego, jako Zofia Daszyńska-Golińska - Lana Dadu, przewodniczka i działaczka miejska. Kawę do stolika emancypantek sprzed wieku podawać będzie Sławomira Walczewska, współzałożycielka Fundacji Kobiecej eFKa,  filozofka, feministyczna badaczka, publicystka i działaczka. Spektakl w języku polskim i niemieckim będzie symultanicznie tłumaczony na j. polski. Wstęp wolny.

Targi dla Mamy i Dziecka Mamaville po raz pierwszy w Krakowie!

W niedzielę w Expo Kraków odbędą się Targi dla Mamy i Dziecka Mamaville. Podczas wydarzenia ponad 100 wystawców zaprezentuje produkty polskich producentów dla kobiet w ciąży, mam i dzieci. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej szczegółów: https://mamaville.pl/content/193-targi-mamaville-krakow-vol1

Back to the 80s

Ostatki w klimacie lat 80-tych? Taką propozycję ma dla was Klub Kwadrat (ul. Skarżyńskiego 1). Karnawał będzie można pożegnać w towarzystwie Urszuli oraz zespołów Wanda i Banda, Jary Oddział Zamknięty i Rezerwat. Wydarzenie odbędzie się 2 marca o 19.00. Bilety w cenie 80 – 90 zł.