Już w październiku 2016 roku nastąpi otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury. Na stałej wystawie zostanie zaprezentowanych 250 dzieł, wśród których znajdą się obrazy, rysunki i fotografie.
To już pewne: oficjalne otwarcie Galerii Zdzisława Beksińskiego nastąpi w dniach 8-9 października 2016. Dzieła Zdzisława Beksińskiego zostały długotrwale użyczone Nowohuckiemu Centrum Kultury przez małżeństwo Annę i Piotra Dmochowskich, marszandów i przyjaciół nieżyjącego artysty. Nadal trwają prace związane z aranżacją galerii oraz prace remontowe w pomieszczeniach przeznaczonych na przestrzeń wystawienniczą. Autorami projektu są architekci Piotr Pyrtek i Rafał Zawisza z Biura Projektów Ekotektura.
Artysta kontrowersyjny
Prace Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich trafią do Nowohuckiego Centrum Kultury po kilku latach poszukiwań miejsca na stałą ekspozycję. Kolekcja Dmochowskich liczy 50 obrazów olejnych, które reprezentują nurt fantastyczny, przede wszystkim z lat 70. XX w., 100 fotografii z lat 60. i 70. oraz 100 rysunków z całego okresu twórczości. Marszandzi zwracali się do instytucji w Warszawie i Sanoku, jednak placówki odmawiały, tłumacząc się innymi zobowiązaniami. Beksiński po raz pierwszy „zawitał” do NCK w 2014 roku. W styczniu 2015 pojawiła się informacja, że dzieła trafią do instytucji na stałe.
„Głęboko wierzymy, że realizacja przedsięwzięcia pozwoli fanom twórczości Mistrza na regularne obcowanie z ulubionymi pracami Artysty, a tym, którzy nie mieli dotąd okazji poznania prac Beksińskiego – na to, by nadrobili zaległości” – napisali przedstawiciele Nowohuckiego Centrum Kultury.
Zdzisław Beksiński urodził się w Sanoku w 1929 roku. Po ukończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do rodzinnego miasta. Pod koniec lat 70. przeprowadził się do Warszawy, co wiązało się z decyzją władz miasta o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną i rysunkiem, a następnie malarstwem i rzeźbą. W latach 70. i 80. stał się popularny w kraju i za granicą. Jego obrazy pokazywano w wielu prestiżowych galeriach na całym świecie, m.in. Niemczech, Franci, Belgii czy Włoszech. Został zamordowany w 2005 roku w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie.