Wystawa „Co robi zdjęcie?” zainauguruje Noc Muzeów. W programie szereg atrakcji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Uroczyste otwarcie tegorocznej Nocy Muzeów w Krakowie odbędzie się 13 maja w Muzeum Fotografii. W programie rodzinne zwiedzanie wystaw, oprowadzania, warsztaty czy gra w bule.

Noc Muzeów to najstarsza z cyklu Krakowskich Nocy. W tym roku odbywa się już po raz 18, a jej ideą jest popularyzacja uczestnictwa w kulturze poprzez stworzenie atrakcyjnej oferty, adresowanej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

– Staramy się przybliżyć i pokazać to, czego na co dzień w muzeach może nie widać. Sięgamy i zaglądamy do zakamarków. Pokazujemy te zbiory, które na co dzień nie są prezentowane. Ponadto wystawy czasowe i stałe są okraszone wydarzeniami towarzyszącymi i dodatkowymi atrakcjami – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa „Co robi zdjęcie?”

Krakowska Noc Muzeów rozpocznie się 13 maja o godz. 18:00 w Muzeum Fotografii przy Rakowickiej. Inauguracji towarzyszyć będzie polsko-ukraiński koncert, który wpisuje się w hasło tegorocznej akcji „Moc Muzeów – dla Ukrainy”.

Tego wieczoru zostanie także otwarta nowa wystawa czasowa „Co robi zdjęcie?”, opowiadająca o tym, jak fotografia towarzyszy ludziom i jak ich zmienia. O godz. 19:30 sympatyczny duszek MuFek zabierze wszystkich chętnych na wycieczkę po ekspozycji, a każdy uczestnik otrzyma karty pracy pobudzające wyobraźnię.

Z kolei o 20:30 o wystawie „Co robi zdjęcie?” opowie kurator dr Dominik Kuryłko. Zwiedzanie z przewodnikiem będzie dostępne również o 22:00. Natomiast pół godziny później po ekspozycji oprowadzi kurator Marek Maszczak.

Muzeum Fotografii zaprasza również do odwiedzenia zakamarków, gabinetów i schowków siedziby przy ul. Rakowickiej.

Mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zobaczyć także wystawę „Tu zaszła zmiana”.

W trakcie Nocy Muzeów oraz przez cały weekend otwarcia wstęp na wszystkie wystawy w MuFo Rakowicka będzie kosztował 5 złotych.

Muzealny Minecraft, gra w bule i Ogród Rzeźb

Atrakcji nie zabraknie także w pozostałych siedzibach Muzeum Fotografii. O godz. 19:00 w MuFo Józefitów odbędą się warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat pod nazwą „Muzealny Minecraft – budujemy muzeum”.

Z kolei od godz. 19:30 do 22:30 zwiedzający będą mogli uczestniczyć w intensywnych i espressowych oprowadzaniach po bogatym wnętrzu siedziby. „Łyk espresso i zwiedzamy” to oprowadzania przygotowane wspólnie z kawiarnią „Słodko i czule”.

MuFo Strzelnica zaprasza do Ogrodu Rzeźb, gdzie o godz. 20:00 odbędzie się instalacja artystyczna Piotra Lutyńskiego „Osiedle domków dla ptaków”. Przez cały wieczór będzie można pograć w bule lub porozmawiać z artystą Mikołajem Długoszem.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów na stronie krakowskienoce.pl.