Krakowska Noc Muzeów z ukraińskimi akcentami

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już 13 maja odbędzie się Krakowska Noc Muzeów, a progi dla zwiedzających otworzy ponad 50 jednostek muzealnych. Hasło tegorocznej edycji to „Moc Muzeów – dla Ukrainy”.

– Krakowskie Noce Muzeów pomagają przybliżać i promować bogate zbiory lokalnych muzeów i galerii. Ze względu na dogodne, wieczorno-nocne godziny, dla wielu osób to jedna z niewielu okazji do zapoznania się z eksponatami i bogatą ofertą instytucji – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Moc Muzeów – dla Ukrainy

W piątkowy wieczór, 13 maja, a także w godzinach nocnych, 14 maja, wiele placówek muzealnych otworzy drzwi dla zwiedzających. Program obejmuje nie tylko ekspozycje stałe, ale także miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla turystów. Chętni będą mogli również wziąć udział w specjalnych spacerach, warsztatach, koncertach czy pokazach.

– To wydarzenie zamienia miasto w arenę wielkiego święta kultury i sztuki, przybliżając historię i dziedzictwo Krakowa, a także bogatą i różnorodną ofertę kulturalną miasta – dodaje Katarzyna Olesiak

Jak sugeruje hasło przewodnie 18. edycji Nocy Muzeów, nie zabraknie też wątków ukraińskich. Ponadto w wybranych punktach odbędzie się zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ukrainy.

Co zobaczyć w Noc Muzeów?

Spotkanie inaugurujące tegoroczną Noc Muzeów odbędzie się w niedawno otwartej po remoncie siedzibie Muzeum Fotografii przy ul. Rakowickiej. Wizyta w placówce będzie okazją do zobaczenia wystawy „Co robi zdjęcie?” oraz uczestnictwa w oprowadzaniu po zakamarkach, gabinetach i schowkach muzeum. Ok. godz. 18:30 odbędzie się także koncert zespołu kameralnego polsko-ukraińskiej orkiestry.

Muzeum Krakowa – wieczór z bajkami, spacery i warsztaty

W ramach Nocy Muzeów można odwiedzić wszystkie oddziały Muzeum Krakowa. Mowa m.in. o Pałacu Krzysztofory, Wieży Ratuszowej, Barbakanu, Kamienicy Hipolitów, Fabryki Emalia Oskara Schindlera, Starej Synagogi, Rydlówki.

Oprócz oprowadzania po wystawach stałych w programie znalazły się spacery tematyczne, rekonstrukcje kostiumologiczne, wieczór z bajkami, nauka śpiewania pieśni rycerskiej, nocny przejazd autokarem po Nowej Hucie czy warsztaty koronki klockowej.

Rekonstrukcja sukni „Damy z gronostajem”

Muzeum Narodowe zaprasza na wykład Marii Molendy pt. „Tajemnicza suknia Cecylii – opowieść o modzie na dworze mediolańskim pod koniec XV wieku”, który odbędzie się w Muzeum Książąt Czartoryskich. Zobaczymy także pokaz – zrekonstruowaną suknię Cecylii Gallerani. Kobietę tę Leonardo da Vinci uwiecznił na słynnym portrecie pt. „Dama z gronostajem”.

Z kolei w ogrodzie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego odbędzie się spektakl taneczny „Emma” w wykonaniu Teatru Tańca Terpsychora.

„W LEMbiryncie przyszłości”

Muzeum Inżynierii i Techniki przybliży zwiedzającym sylwetkę Stanisława Lema. W ramach projektu „W LEMbiryncie przeszłości” na budynku historycznej Zajezdni zostanie zaprezentowany specjalny pokaz poświęcony Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom.

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza także na grę miejską „Śladem Polskich Wynalazków”. Poprowadzi ona szlakiem odkryć, które miały znaczący wpływ nie tylko na Kraków, ale i cały świat.

Smoczy ogród na Wawelu, integracja w MCK

W ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić nową wystawę Zamku Królewskiego. „Smoczy ogród. Bronisław Chromy na Wawelu” to plenerowa ekspozycja, która powstała z okazji 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego.

Z kolei Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945”. Placówka oferuje również zajęcia integracyjne dla dzieci polskich i ukraińskich ‒ „Pędzle i słówka” oraz głośne czytanie książek w obu językach.

Spacer "Pieśń z drutami"

Muzeum KL Plaszow na Krakowską Noc Muzeum przygotowało spacer tematyczny po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow. Spacer „Pieśń za drutami” poświęcony będzie poezji obozowej, tworzonej przez więźniów KL Plaszow.  Uczestnicy zaznajomią się z twórczością więźniów obozu, ale także zyskają szerszy kontekst działalności poetyckiej odnoszącej się do II wojny światowej i współczesnych konfliktów zbrojnych

Ukraiński akcent na zakończenie

Nad historycznym lotniskiem Rakowice Czyżyny wzniosą się fluorescencyjne balony w żółto-niebieskich barwach. Wydarzenie to będzie wyrazem solidarności z ukraińskim narodem i zwieńczeniem tegorocznej Nocy Muzeów.

Przypominamy, że udział w wydarzeniach jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą. Szczegółowy program krakowskiej Nocy Muzeów znajdziecie na stronie: www.krakowskienoce.pl.