Smoczy ogród. Na Wawelu pojawiły się rzeźby Bronisława Chromego [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mija 50 lat, od kiedy u wylotu Smoczej Jamy stanął pomnik Smoka Wawelskiego. Z tej okazji w Ogrodach Królewskich pojawiły się rzeźby jego twórcy – Bronisława Chromego. Wystawę można zwiedzać od 30 kwietnia.

– Zamek Królewski na Wawelu z ogromną radością gości niezwykłą twórczość Bronisława Chromego, twórcy najsłynniejszego pomnika naszego wawelskiego smoka. Wyobrażenia zwierząt stworzone przez tego znakomitego krakowskiego rzeźbiarza zamienią renesansowe ogrody królewskie w swoistą galerię pod gołym niebem – powiedział dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Smoczy ogród na Wawelu

Wystawa plenerowa w Ogrodach Królewskich upamiętnia fakt 50-lecia odsłonięcia pomnika Smoka Wawelskiego. Jego twórcą był wybitny artysta Bronisław Chromy, który zmarł w 2017 roku.

– Zadałam pytanie mojej mamie, co ojciec czuł rzeźbiąc smoka wawelskiego, który miał stanąć w tak wyjątkowym miejscu, jak otoczenie Zamku Królewskiego na Wawelu. Powiedziała, że był szalenie podekscytowany. To była tak naprawdę jego pierwsza poważna realizacja ­– wyznała Grażyna Chromy-Rościszewska, córka artysty i kuratorka wystawy.

Dziś, spacerując wokół wzgórza wawelskiego, trudno nie zauważyć dzieł Bronisława Chromego. Mowa m.in. o trzech kamiennych sowach, pomniku Żołnierzy Polski Walczącej czy też psa Dżoka, który stanowi wyraz psiej wierności.

Owce, żurawie, flamingi i żaby

Na plenerowej wystawie w Ogrodach Królewskich znalazło się również wiele intrygujących rzeźb artysty.

– Pracownia mojego ojca była moim ukochanym miejscem zabaw. Chłonęłam to, co się tam działo. Obserwowałam roztopiony metal, który obejmował górskie otoczaki tworząc te wszystkie przepiękne rzeźby, które możemy dziś podziwiać na wystawie – dodała Grażyna Chromy-Rościszewska.

„Paw”, „Żurawie”, „Owce”, „Flamingi”, „Sowy”, „Żaby” i „Perkozy” to tylko niektóre z dzieł artysty zdobiące Królewskie Ogrody. Ekspozycję można odwiedzać od 30 kwietnia do 30 września.

– Bronisław Chromy był artystą uniwersalnym, uprawiającym wszystkie dziedziny sztuki trójwymiarowej. Był mistrzem monumentu i jednocześnie specjalistą od form miniaturowych. Wyniki tego nieczęsto spotykanego podejścia były niezwykłe: pomniki miały lekkość i wdzięk medali, medale zaś – pomnikową monumentalność ­– podkreśliła kuratorka wystawy.

Aby zobaczyć przekrój całej twórczości artysty, warto wybrać się do Autorskiej Galerii Bronisława Chromego w parku Decjusza.