Smok wawelski i król Krak na znaczkach Poczty Polskiej

fot. JULIA SLOSARCZYK/LoveKraków.pl

Poczta Polska wyemitowała specjalną serię znaczków przedstawiających legendę o królu Kraku i smoku wawelskim. Koszt jednego egzemplarza wynosi 4,50 zł, a nakład to 171 tys.

– Głównym celem corocznych emisji znaczków „Europa” od 66 lat jest próba pokazania wspólnych korzeni, kultury, historii i celów narodów Europy. Każdorazowo walory te, wydawane przez operatorów pocztowych skupionych w stowarzyszeniu PostEurop, promują przede wszystkim filatelistykę i pokazują, że współpraca pomiędzy europejskimi pocztami jest rzeczą naturalną – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Smok wawelski w roli głównej

Specjalna seria zadebiutowała na rynku 21 kwietnia i powstała w ramach konkursu na najpiękniejszy znaczek w Europie. W tym roku tematyka dotyczy „Baśni i legend”, dlatego też Poczta Polska postanowiła przedstawić na znaczkach legendę o Królu Kraku i smoku wawelskim. Autorem projektu jest Maciej Jędrysik.

– Tematyka poruszana przy okazji emisji serii zawsze ma charakter edukacyjny – widzimy, ile nas łączy i gdzie leżą nasze korzenie. Tym razem operatorzy europejscy pokazują najbardziej popularne dla swojego kraju baśnie i legendy. Wierzę, że nasz Smok Wawelski podbije serca nie tylko polskich klientów i filatelistów – mówi wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Na konkursowych znaczkach widnieje wizerunek smoka wawelskiego oraz szewczyka Skuby, który niesie wypchanego siarką barana. Tuż za nimi można dostrzec zamek na Wawelu i smoczą jamę. Grafika utrzymana jest w średniowiecznej stylizacji.

Z kolei na wydanej w komplecie kopercie FDC umieszczono wizerunek Skuby, który pokonał smoka, a powyżej obrazek księcia Kraka z niewiastą.

W ramach konkursu został także przygotowany datownik okolicznościowy z napisem „Legenda o Kraku i Smoku Wawelskim”.

Poczta Polska już dwukrotnie zwyciężyła konkurs na najpiękniejszy znaczek w Europie. Czy w tym roku smok wawelski podbije serca jury?