Z wizytą u klarysek. Tak prezentują się odnowione malowidła w refektarzu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W klasztorze sióstr klarysek zakończył się pierwszy etap dwuletniego remontu obejmującego konserwację polichromii ścian i stropu refektarza. Dawny blask odzyskały m.in. malowidła na suficie.

Klasztor klarysek przy kościele św. Andrzeja został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy króla Władysława Łokietka. Kilkakrotnie ulegał zniszczeniom przez pożary i był przebudowywany.

Refektarz, gdzie obecnie trwają prace remontowe, znajduje się w najstarszym skrzydle klasztoru i służy głównie do spożywania posiłków. Najwcześniejsze warstwy malarskie pochodzą z XVIII wieku. Z tego czasu zachowała się m.in. supraporta nad drzwiami wejściowymi.

Powrót do korzeni

Malowidła, które zostały odnowione w ramach pierwszego etapu konserwacji, pochodzą z końca XIX wieku.

– Znaleźliśmy sygnaturę nad gzymsem na fasecie. To jest rok 1887 – Franciszek Kiciński. Wtórna warstwa, sygnowana z 1977 roku i wykonana przez pana Furdynę, obejmowała lekkie przemalowanie po formie i przemalowanie wszelkich gładkich powierzchni. My staraliśmy się powrócić do warstwy pierwotnej – mówi konserwatorka Ewa Gliwa-Kawecka z firmy AC Konserwacja.

Obecnie zakończona została konserwacja stropu, fasety oraz gzymsu. Prace obejmowały oczyszczenie, usunięcie przemalowań, wszelkie techniczne wzmocnienia, w tym podciągnięcie tynku, podklejenie pęknięć, uzupełnienie ubytków i powrót do pierwotnej kolorystyki z XIX wieku.

– Wizerunek Ducha Świętego w środkowej części malowidła był na innym tle – białym, i nie da się ukryć, że było ono już przyszarzałe. Wrócenie do kolorystyki głębokiego nieba, które stopniowo się rozjaśnia, daje niesamowity efekt. Przepięknie prezentują się również odnowione sztukaterie. Widać teraz odcienie bieli, które wcześniej były zamalowane. Dają one charakter takich małych światełek, co niesamowicie podkreśla piękno i kunszt całego malowidła – wyjaśnia siostra Agnieszka Kutyna, przełożona krakowskiego klasztoru klarysek.

W przyszłym roku rozpocznie się drugi i zarazem ostatni etap remontu refektarza. Prace będą dotyczyć konserwacji polichromii ścian, wymiany tynków oraz przywrócenia całości pierwotnej kolorystyki.

Projekt współfinansowany jest z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.