Z żydowskimi kobietami przez siedem synagog

Kolejka zwiedzających przed Synagogą Starą fot. Marek Marszałek/LoveKraków.pl

Krakowskie synagogi wypełniły się w nocy z soboty na niedzielę tłumem zwiedzających. Piąta już edycja nocy synagog była tym razem poświęcona żydowskim kobietom oraz ich roli dla religii, kultury i sztuki.

Impreza rozpoczęła się jak co roku od Hawdali, czyli ceremonii zakończenia szabatu. Po niej z dziedzińca Jewish Community Centre przy Miodowej zwiedzający rozeszli się po Kazimierzu, by skorzystać z wybranych przez siebie punktów programu. Znalazły się w nim wystawy, wykłady i warsztaty. Oprócz nich atrakcją samą w sobie była możliwość nieograniczonego zwiedzania wszystkich siedmiu zabytków.

Wyjątkowy skarb

– Kraków jest jedynym miastem w Europie, gdzie na tak niewielkiej przestrzeni znajduje się aż siedem synagog. Chodzi nie tylko o same domy modlitwy, ale i o ich historyczną wagę: każda jest w innym stylu architektonicznym, każda ma swoją długą historię. Te mury przemawiają – mówi Monika Elliott z fundacji Joint Distribution Committee.

Jak tłumaczy Monika Elliott, organizatorzy starają się co roku przybliżyć publiczności inne zagadnienie lub inne spojrzenie na współczesną kulturę żydowską: – W tym roku pochyliliśmy się nad tym, jakie zadanie mają do spełnienia kobiety w judaizmie. Chcieliśmy pokazać, że tak jak bez kobiet świat nie działa, tak i nie działa bez nich judaizm. Oraz to, jak wielki wpływ dla kultury i sztuki, dla współczesnego feminizmu miały właśnie Żydówki – również te z Polski i Krakowa.

Pełny dziedziniec JCC

Wydarzenie „7@nite. Synagogi Nocą” wrosło już w kalendarz krakowskich imprez. Przyciąga stałych bywalców i tych, dla których stanowi pierwsze spotkanie z żydowskim dziedzictwem miasta. Zdaniem Moniki Elliott, grupa osób, które korzystają z oferty nocy synagog, się rozszerza. – Na początku była to typowa impreza dla młodych ludzi. Przychodziło bardzo wielu studentów, bo też noc sprzyjała temu, żeby się po prostu powłóczyć po Kazimierzu. Z biegiem lat noc synagog wciągnęła też inne grupy wiekowe. Mimo późnych godzin przychodzą też rodziny z dziećmi i osoby starsze – mówi.

Synagogi Tempel i Kupa przy ul. Miodowej, Izzaaka przy ulicy Kupa i Remu przy Szerokiej są do dziś miejscami modlitwy. Pozostałe – synagogi Poppera i Stara przy Szerokiej oraz Wysoka przy ul. Józefa pełnią funkcje kulturalne.

Fot. Marek Marszałek/LoveKraków.pl

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto