Zatrute ryby w Zalewie Nowohuckim [ZDJĘCIA]

fot. Łukasz Jarzyna, Okręg PZW Kraków

Ok. 150 kilogramów śniętych ryb wyłowiono wczoraj z Zalewu Nowohuckiego, w pobliżu budowanej na brzegu plaży. Trwa sprawdzanie, co było przyczyną zatrucia.

O zdarzeniu poinformował na Facebooku krakowski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego. Po godzinie 16 nad zalewem pojawili się przedstawiciele PZW, wraz z różnymi innymi służbami, m.in. strażą pożarną, policją, strażą miejską i MPO.

Śnięte ryby to w zdecydowanej większości płocie. Zostały wyłowione i zutylizowane.

W związku z budową?

Wędkarze łączą zdarzenie z prowadzoną przez Zarząd Zieleni Miejskiej budową. W ramach inwestycji powstaje plaża, molo, alejka z ławkami, odbudowywana jest też spalona tężnia solankowa.

– Zatrucie miało charakter miejscowy i ograniczało się ściśle do terenu budowy nowej plaży w okolicy wpustu kanału prowadzącego z rzeki Dłubni do Zalewu Nowohuckiego, zaczynając się przy mostku i kończąc przy plaży – pisze PZW na Facebooku. – Sprawdziliśmy rzekę powyżej zalewu na odcinku kilku kilometrów i nie stwierdziliśmy żadnych śladów zatrucia i śniętych ryb powyżej wpustu.

Dopiero sprawdzamy

Zarządu Zieleni Miejskiej odpiera te zarzuty. – Przyczyny cały czas badamy i na razie nie są one znane. Nie wiemy, czy np. ktoś przyszedł i otruł ryby. My raczej chemii na tej budowie nie używamy, więc taki wątek możemy wykluczyć – stwierdza Huber Kacprzyk z ZZM.

– Ale mamy tam dużą miąższość osadów dennych i teoretycznie mogło być tak, że przejazd ciężarówki czy użycie młota mogło wydobyć pęcherzyk z siarkowodorem, który zatruł ryby. To jedna z hipotez. Ale jesteśmy dopiero w trakcie analiz – mówi.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Nowa Huta? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/nowa-huta/
comments powered by Disqus