Instytucja pojawiła się na rynku w 2007 roku i może pochwalić się licznymi sukcesami – Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości AGH już dziewiąty rok wspiera osoby zakładające własną działalność gospodarczą i pomaga im wejść w świat biznesu. Z pomocy AIP AGH skorzystało już około 3 000 osób i 130 start-upów.
AIP AGH to inicjatywa oddolna, która narodziła się wśród studentów Wydziału Nauk Społecznych i Stosowanych AGH. W kwietniu 2007 roku pomysłodawcy przygotowali profesjonalną bazę usług i podpisali pierwsze umowy partnerskie.
Aktualnie osoby korzystające z pomocy Inkubatora mogą ograniczyć do minimum koszty wynajmu i wyposażenia biura, a także skorzystać z doradztwa w zakresie księgowości i prawa. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości AGH jest bezpieczną formą wejścia w świat biznesu, który dla wielu poczatkujących przedsiębiorców często okazuje się brutalny. Niewielki kapitał na rozkręcenie firmy i zawiłości prawne skutecznie odstraszają wielu kreatywnych mieszkańców Małopolski, których pomysły na założenie firmy często pozostają jedynie w sferze marzeń.
Elner, bo szybszy niż kelner
Tak, na całe szczęście, nie było w przypadku twórców aplikacji mobilnej Elner, która daje możliwość zamówienia posiłku jeszcze przed przybyciem do restauracji. Dzięki niej możemy znacząco zaoszczędzić czas, którego w ciągu dnia mamy tak niewiele. Wskazuje na to już sama nazwa. Twórca mówił w jednym z wywiadów, że celowo pominął literę „K”, ponieważ Elner jest zdecydowanie szybszy niż kelner. Do sukcesu aplikacji znacząco przyczynił się też AIP AGH, który udostępnił przedsiębiorcy swoją przestrzeń biurową z prawem do rejestracji firmy (wirtualne biuro) na dogodnych warunkach.
Rainlabs - od studiów do biznesu
Podobnie było w przypadku firmy Rainlabs. Jakub Tutro i Krzysztof Wesołowski poznali się jeszcze w czasie studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej. Dzięki zdobytej w tamtym czasie wiedzy i kontaktom z powodzeniem rozpoczęli własną działalność, rozwiązując problemy różnych branż za pomocą interdyscyplinarnej wiedzy i doświadczeń zebranych przy różnorodnych projektach. Opracowane przez ich zespół urządzenia i oprogramowanie monitorują stan techniczny budynków, wspierają akwizycje danych laserowych w skaningu lotniczym czy górniczym oraz digitalizację obiektów muzealnych. Twórcy Rainlabs również rozwijali się dzięki wsparciu Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości AGH. Obecnie są samodzielnym, prężnie działającym mikroprzedsiębiorstwem.
Dla kogo AIP AGH?
AIP AGH udziela pomocy studentom, doktorantom, absolwentom i pracownikom małopolskich uczelni. Dzięki jego wsparciu młodzi przedsiębiorcy mogą zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie pozwalające na samodzielną pracę w dalszej fazie rozkręcania swojej firmy.
Inkubator stale poszerza swoją ofertę - od 2 lat poza wirtualnym biurem, szkoleniami i doradztwem można korzystać z przestrzeni do coworkingu czy w pełni wyposażonej sali szkoleniowej. Oprócz pomocy firmom, AIP AGH realizuje szereg działań mających na celu promowanie przedsiębiorczości w Małopolsce. W tym celu uczestniczy w organizacji m.in. Małopolskie Festiwalu Innowacji, zajęć ze studentami czy szkoleń dla kobiet wracających na rynek pracy. Współpracuje również z wieloma instytucjami z regionu (np. Urzędem Miasta Krakowa, Urzędem Marszałkowskim, innymi uczelniami), jak i spoza niego, np. wspiera rozwój przedsiębiorczości na Ukrainie.
Obecnie AIP AGH wspiera blisko 40 start-upów.