Zmiany w Radzie Miasta Krakowa: dwóch nowych radnych

Bogdan Smok to nowy radny w składzie RMK fot. J. Górska/Kancelaria Rady Miasta Krakowa

Miejsca w ławach Rady Miasta Krakowa zajęło dwóch radnych: Bogdan Smok oraz Jerzy Woźniakiewicz. Przed samorządowcami wybór przewodniczącego, ponieważ dotychczasowy dostał się do sejmu.

Wybory parlamentarne spowodowały kilka zmian w składzie oraz funkcjonowaniu Rady Miasta Krakowa. Do sejmu dostał się Rafał Komarewicz, który od stycznia 2022 roku był przewodniczącym Rady Miasta Krakowa. Po wygaśnięciu jego mandatu radnego – a zrobiła to zgodnie z przepisami Komisarz Wyborcza w Krakowie Dagmara Daniec-Cisło – pełniącym obowiązki przewodniczącego został obecny wiceprzewodniczący Artur Buszek. Statut miasta przewiduje, że w przypadku, kiedy nie ma szefa rady, jego zadania wykonuje najstarszy wiceprzewodniczący.

Przewodniczący organizuje pracę rady: w porozumieniu z prezydentem Krakowa i Komisją Główną ustala porządek obrad sesji, udziela pomocy radnym w sprawowaniu mandatu, przewodniczy obradom, reprezentuje radę na zewnątrz oraz koordynuje prace komisji pomiędzy sesjami. Przed radnymi wybór nowego przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Samorządowcy mogą również zdecydować o wyborze trzeciego wiceprzewodniczącego. To maksymalna – przewidziana statutem miasta – liczba zastępców przewodniczącego.

Miejsce Rafała Komarewicza zajął już wieloletni przewodniczący Rady Dzielnicy VI Bogdan Smok. Złożył on ślubowanie podczas nadzwyczajnej sesji, która odbyła się w środę, 25 października.

W najbliższą środę (8 listopada) ślubowanie złoży kolejny radny. Jerzy Woźniakiewicz zastąpił Lecha Kucharskiego, który decyzją prezydenta Krakowa został pełniącym obowiązki dyrektora szpitala im. Żeromskiego. To miejska placówka, dlatego nie można łączyć mandatu radnego z szefowaniem komunalnej instytucji.

– Ta sytuacja jest dla mnie pewnym zaskoczeniem. Przyznam, że od lat oddając się głównie pracy zawodowej nie planowałem już powrotu do samorządu. Pół roku to bardzo mało czasu, ale wierzę, że moje doświadczenie i wiedza przyda się w radzie miasta. Będę chciał skupić się na dziedzinach, w których się specjalizuje, zatem głównie na kulturze oraz szeroko pojętym bezpieczeństwie. Zawsze interesowały mnie też problemy komunikacji i transportu, kilkanaście lat temu byłem inicjatorem tzw. „Uchwały kontrapasowej”, która zrewolucjonizowała podejście do ruchu rowerowego w naszym mieście – mówi Jerzy Woźniakiewicz.

Zadania rady

Przed radnymi jeden z najbardziej intensywnych okresów w roku. Do połowy listopada prezydent przekaże radzie projekt budżetu miasta. Później nad kształtem planu finansowego samorządowcy będą pracować w komisjach, a następnie podczas sesji. Uchwalanie budżetu oraz wieloletniej prognozy finansowej to jeden z wielu elementów pracy rady. Członkowie rady decydują również o zapisach statutu miasta, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Radni ustalają również kierunki działań prezydenta oraz decydują o wysokości sumy, do jakiej prezydent może samodzielnie zaciągać zobowiązania. To od ich głosów zależy wysokość podatków lokalnych, ale mogą też wnioskować do prezydenta o sprawozdania z realizacji uchwał. Indywidualnie, za pomocą interpelacji mogą zapytać prezydenta o sprawy dotyczące miasta i jego mieszkańców.

Rada Miasta Krakowa nadaje również najwyższe odznaczenie Krakowa – medal Cracoviae Merenti oraz najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

Mieszkańcy swoimi pomysłami na rozwój miasta, a także bolączkami mogą dzielić z radnymi podczas ich dyżurów (wykaz znajduje się na stronie www.rmk.krakow.pl) lub e-mailowo (każdy samorządowiec posiada indywidualną skrzyknę pocztową).

Rada Miasta Krakowa ma również swoje profile na facebookuinstagramie oraz twitterze, gdzie znaleźć można informację związane z pracą rady. Przypominamy także, że sesje RMK można śledzić online.