Znów można pojechać do sanatorium. O czym trzeba pamiętać?

fot. Pixabay.com
Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby, które będą z nich korzystać, muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
– Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, ZUS przekaże zawiadomienie wraz z ulotką informacyjną. Nowe zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, ale z powodu wstrzymania wyjazdów nie mogły z niego skorzystać – informuje Anna Szaniawska, rzeczniczka prasowa małopolskiego oddziału ZUS.

Test przed wyjazdem

Po otrzymaniu zawiadomienia należy przekazać numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na turnus rehabilitacyjny lub bezpośrednio do ośrodka, w którym mamy przebywać. Warunkiem rozpoczęcia turnusu jest negatywny wynik testu na koronawirusa, który trzeba wykonać nie wcześniej niż cztery dni przed planowanym terminem przyjazdu do sanatorium.

O jego zleceniu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny.  Test jest bezpłatny, a na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem i zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą.

– O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny. Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim sanatorium nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które są w kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, żeby przekazać do ośrodka rehabilitacyjnego zmianę numeru telefonu – podkreśla Anna Szaniawska.