Pejzaże, portrety i martwe natury grupy kapistów można już od dziś oglądać w Pawilonie Józefa Czapskiego.
Kim byli kapiści?
Studenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1923 roku założyli Komitet Paryski, starając się zebrać środki na studia artystyczne w Paryżu pod okiem swojego profesora Józefa Pankiewicza. Najważniejszymi członkami grupy kapistów byli Hanna Rudzka, Jan Cybis, Józef Czapski, Artur Nacht-Samborski, Zygmunt Waliszewski oraz Piotr Potworowski. Od 1924 roku przez siedem lat artyści studiowali malarstwo we francuskich muzeach, chłonąc jednocześnie artystyczne nowinki i prezentując swoje dzieła na prestiżowych wystawach.
– Kilka zgromadzonych tutaj obiektów jest odkryciem. Na wystawie widzimy kapistów z nieznanej, nieoczywistej i zaskakującej czasami strony – zauważa dyrektor muzeum prof. Andrzej Szczerski.
Wystawa została przygotowana w 100-lecie wyjazdu malarzy z Krakowa do Paryża, gdzie kontynuowali studia i prezentowali swoją twórczość. Twórcy ekspozycji zwracają uwagę, że powstałe przed II wojną światową prace były rzadziej pokazywane i mniej znane publiczności. Muzeum wystawiło także kilka obrazów prezentowanych w 1931 roku na wystawie w Genewie.
Ekspozycja „Kapiści. Sto lat!” będzie czynna od piątku do 6 kwietnia 2025 w MNK Czapscy przy ul. Piłsudskiego 12.