Ekspozycja w Muzeum Narodowym w Krakowie prezentuje znakomity i reprezentatywny wybór dzieł artysty, począwszy od lat 50. XX wieku, gdzie mamy do czynienia ze studenckimi pracami inspirowanymi surrealizmem i kubizmem, przez niezwykle fascynujący i kreatywny czas tworzenia w duchu malarstwa materii, po lata 20. XXI wieku dokumentujące głęboko transcendentne i eschatologiczne treści w malarstwie tego artysty.
Wystawa składa się z ponad 60 prac, które tworzą niezwykłą opowieść o kształtowaniu artystycznej drogi tego znakomitego twórcy.
Janusz Tarabuła, rocznik 1931, studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w latach 1950–1956 (dyplom w 1956 roku u Czesława Rzepińskiego). W 1959 roku brał udział m.in. w III Wystawie Młodej Plastyki w Krakowie. Od 1961 roku działał w Grupie Krakowskiej, jest również współzałożycielem Grupy Pięciu. Malarz reprezentujący nurt w sztuce zwany malarstwem materii, zajmujący się także rysunkiem, grafiką, malarstwem monumentalnym oraz stosujący environment.
Kuratorką ekspozycji jest Anna Budzałek. Wystawę można oglądać w ramach Galerii Sztuki Polskiej XX + XXI wieku do 10 sierpnia.