Jak skutecznie ostrzegać krakowian przed smogiem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Obecnie władze miasta, aby wprowadzać bezpłatną komunikację miejską, uwzględniają dwie średnie. Jedna dłuższa – liczona z 16 godzin (od godz. 1 do 16), a druga – z 10 godzin (od 12 do 22). Wprowadzenie drugiej średniej zostało spowodowane potrzebą objęcia monitoringiem okresu popołudniowego szczytu komunikacyjnego i masowego popołudniowego rozpalania pieców węglowych. Występuje wtedy dynamiczny wzrost zanieczyszczeń – tłumaczy Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza.

W przypadku przekroczenia poziomu średnich stężeń powyżej 150 mikrogramów/m3 zliczanych według drugiej średniej decyzja o bezpłatnej komunikacji będzie podejmowano krótko po 23 i zostanie ogłoszona wszystkimi możliwymi kanałami informacyjnymi. Przypomnijmy, że z darmowej komunikacji będzie mógł skorzystać posiadacz ważnego dowodu rejestracyjnego oraz tyle osób, ile jest miejsc wpisanych w dowodzie.

Jaka wygląda przyszłość systemu bezpłatnej komunikacji smogowej w Krakowie?

Obecnie urząd miasta analizuje możliwość wykorzystania prognoz jakości powietrza w celu wcześniejszego, niż obowiązujący dotychczas, ogłaszania decyzji o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji. Dlatego wspólnie z IMGW przygotowana została prognoza w układzie 12-godzinnym:w od północy do 12:00 i od 12:00 do 24:00.

Aktualnie weryfikowana jest sprawdzalność otrzymywanych w tym układzie danych. Jeśli otrzymywane wyniki będą zadowalające, otworzy się możliwość do kolejnej modyfikacji systemu.  – Skoro mamy oprzeć się na prognozach, to weryfikacja poziomu ich sprawdzalności jest zagadnieniem o kluczowym znaczeniu dla poprawności funkcjonowania i postrzegania potrzeby wprowadzania bezpłatnej komunikacji – tłumaczy Witold Śmiałek.

Może o tym świadczyć przykład miasta Warszawy. – Wprowadzona na podstawie prognozy jakości powietrza bezpłatna komunikacja ,,nie trafiła w dzień” i okazała się zbędna. Cztery stacje pomiaru jakości powietrza zlokalizowane na terenie Warszawy, wskazywały w tym dniu średnie stężenia dobowe pyłów PM10 na poziomie pomiędzy 19 i 34 mikrogramów/m3, a maksymalne stężenie godzinowe wyniosło w tym dniu 80 mikrogramów/m3 (ul. Marszałkowska) – mówi doradca prezydenta.

Krakowski system ostrzegania przed zanieczyszczeniami

W ubiegłym sezonie grzewczym, na polecenie prezydenta Jacka Majchrowskiego, Kraków jako jedyne miasto w Polsce wprowadził system ostrzegania przed zanieczyszczeniami, który zaczyna funkcjonować od poziomu stężeń 100-150 mikrogramów/m3 dla pyłów PM10.

Od tego sezonu grzewczego Centrum Zarządzania Kryzysowego opierając się na nowych prognozach jakości powietrza sporządzanych w IMGW informuje, dzień wcześniej, o możliwości wystąpienia przekroczeń normy dobowej pyłów. Warunkiem uruchomienia informacji ostrzegawczej jest wystąpienie, w obu 12-godzinnych przedziałach doby, stężeń pyłów PM 10 powyżej poziomu 100 mikrogramów/m3 na powierzchni miasta przekraczającej 50%.

W kolejny dniu jeśli w godzinach porannych średnie stężenie pyłów PM 10, na terenie Krakowa przekroczy poziom 150 mikrogramów/m3, wszystkie placówki wychowawcze, ale również inne instytucje, a jest ich w bazie CZK ponad 600, otrzymują drogą smsową i mailową informacje o konieczności wdrożenia działań ochronnych. Oprócz tego wszyscy mieszkańcy Krakowa mogą trzykrotnie w ciągu doby, dowiedzieć się z tablic na przystankach oraz z Bus TV, jakiej jakości powietrzem oddychają.

News will be here