W dzisiejszych czasach ceny mieszkań własnościowych są zaporowe i nie każdy może sobie pozwolić na ich zakup. Alternatywą są lokale komunalne, których w Krakowie jest blisko 17 tysięcy.
651 mieszkań, jednak nie wszystkie spełniają warunki
Według stanu z 31 grudnia 2014 roku w wykazie pustostanów stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków lub Skarbu Państwa pozostawało 651 lokali mieszkalnych. Najwięcej niewykorzystanych znajduje się obecnie w Śródmieściu, które stanowi 40% wszystkich pustostanów w mieście. Spora liczba znajduje się również w Nowej Hucie i w Podgórzu, odpowiednio 30 i 20%. Pozostałe 10% to mieszkania komunalne znajdujące się na terenie Krowodrzy.
– Warto zaznaczyć, że do rozdysponowania pozostało 47 lokali. Pozostałe są już zagospodarowane albo nie można ich zasiedlić ze względu na ich stan techniczny bądź status prawny – informuje Filip Szatanik z Urzędu Miasta Krakowa.
Dla kogo mieszkania komunalne?
W pierwszej kolejności brane pod uwagę są osoby, których mieszkania ucierpiały w wyniku zdarzeń losowych takich jak klęski żywiołowe czy pożary oraz w stosunku do których sąd wydał uprawnienie o otrzymaniu lokalu socjalnego bądź zamiennego. Następnie ci, którym sąd w wyroku eksmisyjnym orzekł o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego lub zamiennego. Dopiero w dalszej kolejności brane pod uwagę są osoby spełniające kryterium niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych i niskich dochodów.
Wnioski mogą składać również wychowankowie placówek opiekuńczych i rodzin zastępczych. Podopieczni domów dziecka mają pierwszeństwo w kolejce do mieszkania komunalnego. Czas oczekiwania jest bardzo zróżnicowany i zdarza się, że wynosi nawet 10 lat. Osoby, które posiadają niski dochód, mogą starać się o obniżkę naliczanego im czynszu. Wychowanek placówki opiekuńczej może również otrzymać pomoc pieniężną na remont lokalu oraz wyprawkę, która zależna jest od długości jego pobytu w ośrodku bądź rodzinie zastępczej.