Najmłodsi kluczem do poprawy jakości powietrza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dni Ziemi, Krakowski Festiwal Recyklingu, Europejski Tydzień Zrównoważonej Mobilności oraz Rodzinne Pikniki Edukacyjne, czy lekcje edukacyjne na ścieżka zlokalizowanej na składowisku odpadów Barycz to tylko niektóre z akcji prowadzonych przez Wydział Kształtowania Środowisk Urzędy Miasta Krakowa. Zdaniem specjalistów, edukacja najmłodszych jest kluczowa w walce o czyste powietrze.

W zakresie ochrony powietrza, miasto prowadzi kilka akcji „Nie spalaj odpadów w piecach domowych", „TaK! Dla czystego powietrza”, „Wymień Piec na ogrzewanie ekologiczne”. Do tego dochodzą wydawnictwa i biuletyny dotyczące m.in. zieleni. –  Przedsięwzięcia te kierowane są do szerokiego grona mieszkańców Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Wszystkie prowadzone przez wydział działania są działaniami cyklicznymi i mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców – mówi Jan Machowski z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Dni Ziemi i tysiące sadzonek

22 kwietnia jest obchodzony na świecie jako Międzynarodowy Dzień Ziemi. Celem tych obchodów jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie szybki rozwój cywilizacji i naruszenie równowagi między człowiekiem a środowiskiem, w którym żyje. W tym dniu na całym świecie organizowane są spotkania, wiece, odczyty, wystawy, marsze mające na celu pokazanie niebezpieczeństw, jakie mogą się pojawić w związku z lekceważeniem praw natury.

Wydział Kształtowania Środowiska od wielu lat przygotowuje tygodniowe obchody Dni Ziemi z wieńczącą je Krakowską Wystawą Ekologiczną. Przez cały tydzień, poprzedzający Dzień Ziemi, szkoły, placówki oświatowe, domy kultury i organizacje pozarządowe angażują się w ekologiczne działania. Przygotowują spektakle, sprzątają tereny wokół szkół, organizują rajdy rowerowe.

Podczas Krakowskiej Wystawy Ekologicznej rozstawiane są namioty wystawiennicze, w których przede wszystkim spółki miejskie, spółki komunalne oraz organizacje pozarządowe związane z ideą Dni Ziemi prezentują swoje ekologiczne inwestycje oraz działania edukacyjne.

Prowadzona jest wówczas także gra miejska dla zorganizowanych grup młodzieży szkolnej jak też dla wszystkich zainteresowanych. Podczas gry/zabawy poruszane są między innymi zagadnienia związane z: przyczynami zanieczyszczeń powietrza oraz sposobami przeciwdziałaniu temu zjawisku, segregacją odpadów, przyczynami masowego ginięcia pszczół czy sposobami ochrony populacji jerzyków w mieście.

Od lat podczas Imprezy Dni Ziemi prowadzona jest zbiórka surowców, w zamian za które miasto rozdaje sadzonki kwiatów i krzewów.

Dzięki temu udało się zbudować kilka charakterystycznych dla Krakowa budynków. Np. Barbakan z 40 tys. puszek, Sukiennice z 60 tys. szklanych budynków, Smoka Wawelskiego z  650 tys. kapsli od butelek oraz Bramę Floriańską z 80 tys szklanych butelek oraz szklanych pustaków, Miasteczko miniatur budowli z surowców wtórnych, mega grę planszową „EkoPoly" o wymiarach 40m x 40m oraz przeprowadziliśmy 2 gry miejskie o tematyce związanej z ochroną powietrza i realizacją programu PONE

Zdrowy oddech

W tym roku wydział edukacji również przeprowadził projekt  „Zdrowy oddech – aktywna edukacja ekologiczna”.  Dzięki temu  wzmocniony został proces budowanie świadomości ekologicznej i wiedzy o jakości powietrza w mieście wśród uczniów szkół podstawowych oraz dzieci przedszkolnych. Celem było również rozwinięcie wrażliwości na problemu stanu środowiska czy aktywizacja dzieci i młodzieży do podejmowania praktycznych działań proekologicznych w środowisku lokalnym.

Główne działania skierowane były do blisko 250 dzieci z 25 szkół podstawowych oraz 12 przedszkoli W ramach projektu przeprowadzono cztery zajęcia laboratoryjne i warsztatowe dla uczniów w Zespole Szkół Chemicznych związane z zanieczyszczeniem i ochroną powietrza.

Ostatnie z nich dla uczniów szkół podstawowych miały formę terenową. Zorganizowane zostały na początku października w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie przeprowadzono prelekcję wraz ze zwiedzaniem Jaskini Ciemnej.

Omawiane były przyczyny powstawania smogu i sposoby walki z nim oraz wpływ powietrza na szatę roślin, która później mogli obejrzeć oraz omówić wpływ zanieczyszczeń na organizmy żywe i wodę.

Ważnym  była edukacja ekologiczna poprzez zabawę dzieci z przedszkola.  We wrześniu uczniowie ZSCH przygotowali dla nich przedstawienie o zagrożeniu zanieczyszczeniem powietrza dla miasta. Dzieci chętnie i z zaangażowaniem uczestniczyły w przedstawieniu m.in. odpowiadając na pytania dotyczące ochrony środowiska, możliwych działań w codziennym życiu i najbliższym otoczeniu oraz wymyślając scenariusze akcji. Po przedstawieniu dzieci przeprowadzały mini doświadczenia chemiczne.

Na tym nie koniec. Zostały zorganizowane również trzy konkursy: test wiedzy, na pracę plastyczną oraz plakat lub prezentację. Nagrodzono w sumie dziewięć szkół.

News will be here