Otwarcie Apteki pod Orłem coraz bliżej

Historia Tadeusza Pankiewicza ponownie odżyje podczas otwarcia nowej wystawy w oddziale Muzem Historycznego Miasta Krakowa - Aptece pod Orłem.

Pankiewicz odznaczony jako Sprawiedliwy Wśród Narodów i Świata razem z personelem apteki zaopatrywali getto w lekarstwa, przekazywali paczki i listy, pomagali w ucieczkach - łączyli dwa światy, po dwóch stronach muru. Z własnej woli pracowali i przebywali na terenie getta, byli świadkami wielu drastycznych scen, w tym wysiedleń i morderstw.

W 70. rocznicę likwidacji krakowskiego getta odbędzie się oficjalne otwarcie nowej wystawy "Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim". Po gruntownym remoncie, zwiedzający znów będą mogli odwiedzić to specyficzne muzeum nazywane "labolatorium pamięci".


Wystawa została stworzona w oparciu o opublikowane wspomnienia Tadeusza Pankiewicza. Pokazuje zarówno historię getta, samej apteki jak i jej właściciela oraz całego personelu.

W ramach przygotowań MHK podjęło wiele działań promocyjnych i edukacyjnych. W styczniu światło dzienne ujrzał komiks opowiadający o losach aptekarza i jego pracy. Publikacja stworzona przez Tomasza Bereźnickiego w przystępny sposób uczy historii i dociera do młodych ludzi. W trakcie budowania wystawy przeprowadziło na ulicach sondę. Napotkane osoby odpowiadały na pytania o Tadeusza Pankiewicza, Aptekę Pod Orłem i o umiejscowienie getta.


Wernisaż wystawy odbędzie się 16 marca w godzinach 19.00-0.00. W programie przewidziano koncert, spotkanie ze społecznością żydowską, zwiedzanie Apteki pod Orłem i Fabryki Emalii Oskara Schindlera.

Na fasadzie kamienicy przy pl. Bohaterów Getta 18 zostanie wyświetlona projekcja światło i dźwięk "Apteka w getcie krakowskim". To opowieść o zagładzie żydów wzbogacona czytanymi przez aktorów wspomnieniami Tadeusza Pankiewicza.

Dzień później, w niedzielę 17 marca zaplanowano Marsz Pamięci w godzinach 12.00-14.00 oraz dwa spacery po terenie dawnego getta:  
10.00-12.00 "My też tu żyliśmy"
15.00-17.00 "Z okien apteki. Getto oczami Tadeusza Pankiewicza".   

Wyremontowany oddział MHK wchodzi także w skład Trasy Pamięci stworzonej przez muzeum. Dzięki temu zwiedzający mogą skorzystać ze specjalnych, łączonych biletów. Są ważne przez siedem dni i uprawniają do odwiedzenia Fabryki Emalia Oscara Schindlera, Ulicy Pomorskiej i Apteki pod Orłem. Bilety normalne można nabyć w cenie 17 złotych, ulgowe dwa złote taniej. 
fot. Muzeum Historyczne Miasta Krakowa