Początek roku szkolnego przyniesie kilka zmian w krakowskiej oświacie. W szkołach pojawią się sześciolatki (obowiązkowo), w ponad 100 szkołach angielski pięć razy w tygodniu, a znikną za to sklepiki z niezdrową żywnością. Warto też wspomnieć, że jak co roku, trwają remonty.
Wiele kontrowersji budziła nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To efekt wzrostu liczby otyłych dzieci. Z badań z 2013 roku wynika, że w ostatnich klasach szkoły podstawowej nadwagę lub otyłość ma już 28% chłopców i 22% dziewcząt.
Z półek znika więc jedzenie, które jest szkodliwe. Dzieci nie kupią już czipsów czy zapiekanek, mogą zapomnieć o batonach i napojach energetyzujących. Również „zwykłe” kanapki nie przejdą. Ich skład bowiem został szczegółowo określony. I tak zamiast białego pieczywa ma być pełnoziarniste lub razowe, wędliny mają mieć niską zawartość tłuszczu. Wyeliminowane został też m.in. majonez. W każdej kanapce mają być za to warzywa.
6-latki idą do I klasy
Z blisko 7900 dzieci, które urodziły się w 2009 roku, do klasy nie pójdzie ponad jedna trzecia. W ośrodkach odpowiedzialnych za ocenianie, czy dane dziecko nadaje się do pójścia do szkoły, psychologowie wydali 2727 odroczeń. Wniosków zaś było 3750.
– Liczba wydanych opinii o braku dojrzałości szkolnej nie jest adekwatna do liczby dzieci, które rozpoczną naukę. Rodzice pomimo wydanej opinii o braku dojrzałości szkolnej dziecka, decydują się jednak posłać dziecko do szkoły – zaznacza Dominika Biesiada z biura prasowego urzędu miasta Krakowa.
Szkoły więc biorą wielką odpowiedzialność na swoje barki. Oprócz formacji i edukacji, w szkole musi być bezpiecznie. O to mają zadbać również policjanci. 1 września rusza więc akcja „Bezpieczna droga do szkoły”.
– Policyjne działania ukierunkowane są głównie na bezpieczeństwo dzieci z najmłodszych klas (I-IV), a szczególnie dzieci idących po raz pierwszy do szkoły. Policjanci będą pełnić dyżury w rejonach szkół, udzielając pomocy w przekraczaniu jezdni na przejściach dla pieszych oraz praktycznie uczyć prawidłowego zachowania się na drodze – mówi podkom. Joanna Biel-Radwańska z krakowskiej drogówki.
Więcej angielskiego
W ponad 100 gimnazjach i podstawówkach uczniowie będą mieli codziennie jedną dodatkową lekcję angielskiego. To efekt… budżetu obywatelskiego z 2014 roku oraz kampanii wyborczej. Pomysł radnego dzielnicowego Łukasza Wantucha podchwycili prawie wszyscy kandydaci na prezydenta miasta. Ostatecznie magistrat zdecydował, że w roku szkolnym 2015/2016 zostanie przeprowadzony pilotażowy projekt, a dodatkowo angielski będzie finansowany na zasadzie innowacji pedagogicznej oraz z budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że w ramach BO na ten projekt zarezerwowano 800 tys. złotych.
Już teraz radny z Prądnika Czerwonego chce, by szkoły i w następnym roku miały zapewnione finansowanie na dodatkową lekcję angielskiego. Pod takim wnioskiem podpisało się 43 dyrektorów szkół, do których uczęszcza blisko 12 300 uczniów. To placówki, które nie zostały uwzględnione w żadnych z dwóch źródeł. Łukasz Wantuch zwrócił się do prezydenta z prośbą o przeznaczenie 1,26 mln złotych na ten cel.
Ciągle trzeba inwestować
Tylko do końca sierpnia na remonty w placówkach samorządowych poszło już 17,7 mln złotych. Pozwoliło to na renowację najczęściej stolarki okiennej, parkietów czy sal gimnastycznych w 277 budynkach. 185 z nich skorzystało na tym, że zostaną tam zakwaterowani pielgrzymi w czasie Światowych Dni Młodzieży. Na ten cel poszło blisko 3 mln złotych.
W tym roku zakończy się termomodernizacja ośmiu budynków. X LO, ZSO Sportowych nr 2, SP nr 85, SP nr 117, ZSO nr 35, SP nr 82 oraz dwa Młodzieżowe Domy Kultury (przy ul. Na Wrzosach oraz przy al. 29 Listopada) – na budynki tych placówek miasto przeznaczy prawie 8 mln złotych. Do 2018 roku dołączą do nich kolejne 23 placówki. Szacowany koszt to 23 mln złotych.
Duże pieniądze idą również na rewitalizację i modernizację boisk przyszkolnych. Do końca 2015 roku, za kwotę ponad 10 mln złotych, ma zostać oddanych do użytku 20 obiektów. Warto jednak zauważyć, że pięć jest już ukończonych, siedem w trakcie budowy, a reszta zostanie wykonana do końca grudnia.