Przejście przy moście Dębnickim wróci w przyszłym roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wiele wskazuje na to, że planowana na przyszły rok przebudowa ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki przyniesie oczekiwaną od dawna zmianę dla pieszych. W proponowanej koncepcji znalazło się przejście naziemne na końcu mostu Dębnickiego, o którego przywrócenie starali się wcześniej miejscy aktywiści.

Miasto planuje na przyszły rok przebudowę całego ciągu ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki, na odcinku od Filharmonii do pętli tramwajowej. Główny cel to remont wyeksploatowanego torowiska, na którym regularnie zdarzają się wybrzuszenia.

Przy tej okazji zmieni się jednak całe otoczenie trasy na Salwator. U zbiegu ulic Retoryka, Wygoda i Morawskiego planowane jest niewielkie rondo. Powstaną przystanki wiedeńskie, z podwyższoną nawierzchnią, dzięki czemu będą bardziej przyjazne dla pasażerów. W ramach inwestycji rozbudowana zostanie także infrastruktura dla rowerzystów.

Projektant zaproponował połączenie pętli tramwajowej z autobusową, co ułatwi pasażerom przesiadki: wewnątrz pętli tramwajowej miałyby się znaleźć przystanki dla autobusów i zadaszone stojaki dla rowerów.

Powrót przejścia

Według proponowanej koncepcji na skrzyżowaniu Kościuszki z Alejami, na końcu mostu Dębnickiego, powstanie naziemne przejście dla pieszych. To będzie duża zmiana dla pieszych, którzy mają obecnie wybór tylko pomiędzy przejściem podziemnym obok Jubilatu albo ścieżką pod mostem na bulwarach. Dla niepełnosprawnych pokonanie tego skrzyżowania stanowi spory problem, a dla wszystkich wiąże się z nadkładaniem drogi. Trasa przez przejście naziemne na drugą stronę Alej to tylko ok. 70m, przez bulwary – 300m, a przez przejście podziemne – ok. 350m.

Przejście w tym miejscu już kiedyś funkcjonowało, lecz zostało „tymczasowo” zlikwidowane przy okazji budowy mostu Zwierzynieckiego. Od tego czasu nie wróciło, choć mieszkańcy na różne sposoby starali się o jego odtworzenie. Urzędnicy argumentowali, że przejście zakorkowałoby ulicę Kościuszki, bo utrudniłoby wyjazd w prawo w stronę ulicy Konopnickiej.

– Lepiej wywiązać się z obietnicy późno niż wcale. To olbrzymie ułatwienie dla pieszych, a w szczególności osób starszych, niepełnosprawnych, czy młodych rodziców z dziećmi na wózkach. Nie trzeba nadkładać drogi, nie ma uciążliwego wchodzenia po schodach – komentuje plany miasta Adam Łaczek, aktywista miejski. – Rozwiązanie to nie wydłuży korków, gdyż jak policzyliśmy czas zielonego dla pieszych zmieści się w czasie czerwonego światła w głównym ciągu Alej. Nie trzeba go będzie wydłużać – kontynuuje.

W najbliższy czwartek Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu organizuje spotkanie z mieszkańcami dotyczące planowanej przebudowy. Konsultacje odbędą się w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Prusa 18. Początek o godz. 18.30.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec