Skromny początek rozbudowy monitoringu. 20 kamer przed ŚDM

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W maju miną dwa lata od momentu, kiedy krakowianie w referendum powiedzieli „tak” rozbudowie monitoringu wizyjnego i stworzenia Centrum Bezpieczeństwa. Początki są skromne – przed Światowymi Dniami Młodzieży zostanie zamontowane około 20 kamer. Plany budowy jednak nie wydają się być zagrożone.

Pytanie o instrumenty, które mają zwiększyć poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Krakowa to efekt eskalacji przemocy w 2013 roku. Od tego czasu, w mieście nieco się uspokoiło, ale władze miasta nie porzuciły projektów. Powołany przez prezydenta Majchrowskiego zespół zadaniowy wypracował wnioski i rekomendacje, na podstawie których urzędnicy stworzyli harmonogram prac.

20 kamer przed ŚDM

Lipcowe Światowe Dni Młodzieży będą ogromnym wyzwaniem dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Działające już Centrum, jak i zwiększona liczba kamer, mogłyby znacząco pomóc w pracy policjantom. Na to jednak nie ma co liczyć, choć z dwojga złego lepszy rydz niż nic.

– Uwzględniając potrzeby ŚDM i w celu zapewnienia bezpieczeństwa przebiegu imprezy, w pierwszym etapie przewidziano dobudowanie około 20 kamer do istniejącego już monitoringu  wizyjnego, obsługiwanego przez straż miejską, Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie oraz krakowskie MPK – informuje Bogdan Klimek, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzana Kryzysowego UMK.

Urzędnicy opracowali koncepcje oraz projekt techniczny i lada dzień ma zostać ogłoszony w tej sprawie przetarg.

Co dalej?

W poprzednim roku eksperci założyli, że zostanie wykonany projekt docelowego rozwoju monitoringu w Krakowie. Ten przewiduje ok. 200 kamer w całym Krakowie za ok 2,5 mln złotych.

Jedną z większych inwestycji, m.in. ze względu na koszty, ma być budowa Centrum Bezpieczeństwa i Monitoringu Miasta.  Centrum ma zadanie zintegrować prace wszystkich służb działających w Krakowie: straży pożarnej, policji, straży miejskiej oraz centrum zarządzania kryzysowego UMK.

–  W Wieloletnim Planie Finansowym na lata 2014, 2015 i 2016 nie ma przewidzianych środków na budowę Centrum, a jedynie na przygotowanie tej budowy – przypomina dyrektor.

– Na bieżący rok zarezerwowano 100 tys. zł na przygotowanie projektu architektoniczno-krajobrazowego dla tej inwestycji – dodaje Bogdan Klimek. Urząd miasta planuje, że obiekt powstanie przy ulicy Reduty na Prądniku Czerwonym. Koszt? Szacuje się go na ok. 20 mln złotych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale