Z Polski do Fabryki Snów. Startuje Festiwal Kina Niemego

Kadr z filmu Bestia z Polą Negri fot. mat.prasowe

Od 6 do 9 grudnia w Kinie Pod Baranami odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Kina Niemego. Widzowie po raz kolejny przekonają się, jakie były początki kinematografii i wyruszą śladem polskich miejsc i postaci w światowym kinie niemym, m.in. legendarnej Poli Negri. Pokazom filmów będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy.

Pola, Polonia, Polonica to motyw przewodni tegorocznej edycji wydarzenia i jest oczywistym nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeżeli chodzi o polskie ślady w kinie niemym, nie mogło zabraknąć Poli Negri - pierwszej polskiej aktorki, która urzeczywistniła sen o hollywodzkiej karierze.

Droga do Fabryki Snów

Apolonia Chałupiec, którą świat poznał właśnie jako Polę Negri, otworzyła drogę do Fabryki Snów takim ikonom światowego kina jak Marlena Dietrich czy Greta Garbo.

– Krakowskich widzów oczaruje już podczas otwierającego Festiwal pokazu filmu Bestia Aleksandra Hertza w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Aktorka wcieliła się w dziewczynę, która wykorzystuje swoją urodę i spryt w walce o lepsze życie – informuje Anna Kalfas z Kina pod Baranami.

W ramach festiwalu zaprezentowana zostanie wersja zrekonstruowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Kroke, który po 20 latach powraca na Festiwal Filmu Niemego z mieszanką muzyki klezmerskiej, etnicznej i jazzowej.

Niezwykłą Polę Negri na dużym ekranie będzie można zobaczyć również w filmach Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów (w wersji cyfrowo odrestaurowanej z nową ścieżką dźwiękową Jerzego Maksymiuka), Hotel Imperial czy Primabalerina.

– Uzupełnieniem opowieści o jednej z najbardziej fascynujących postaci w historii polskiego kina będzie pokaz filmu dokumentalnego Pola Negri: Życie jest snem w kinie. Wykorzystując rozmowy z krytykami, znawcami kina, a także przyjaciółmi aktorki, Mariusz Kotowski, amerykański reżyser polskiego pochodzenia, odtworzył jej drogę od nikomu nieznanej Apolonii Chałupiec do absolutnej legendy kina – mówi Kalfas.

Nie tylko Negri

Pola Negri nie jest jedyna gwiazdą Hollywood polskiego pochodzenia – w Kinie Pod Baranami zostaną wyświetlone również filmy z gwiazdą teatru i filmu w jezyku jidysz, Molly Picon. Chodzi o Malkę Opiekun, która urodziła się w Nowym Jorku jako córka żydowskich emigrantów z Polski.

Popularną aktorkę widzowie zobaczą w urokliwej komedii Wschód i Zachód, której akcja toczy się w tradycyjnym żydowskim sztetlu na terenie Galicji. Molly Picon wcieliła się w zwariowaną Amerykankę, która wprowadza nie lada zamieszanie podczas wizyty w rodzinnych stronach swojego ojca.

Polskie korzenie mają również Robert Siodmak (Zabójcy) oraz urodzony w Suchej Beskidzkiej Billy Wilder (Pół żartem, pół serio), czyli twórcy filmu Ludzie w niedzielę, którego wyjątkowy pokaz odbędzie się w sobotni wieczór w Kijów Centrum.

Festiwale łączą siły

Po raz pierwszy w historii Festiwal Filmu Niemego i Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie łączą siły i zapraszają na seans filmowy z muzyką na żywo w wykonaniu islandzkiego duetu MÚM. Podczas krakowskiego koncertu na scenie pojawi się duet założycieli, czyli Gunnar Örn Tynes oraz Örvar Smárason.

Ludzie w niedzielę to stworzony na wzór symfonii miejskich portret młodych mieszkańców Berlina lat 20., a zarazem niekonwencjonalna próba uchwycenia pokolenia nieświadomego jeszcze, jaki los czeka ich wraz z dojściem do władzy Adolfa Hitlera.

100 lat niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości, organizatorzy festiwalu zapraszają do wspólnego świętowania podczas pokazów filmów niemych, których tło stanowią kluczowe momenty w polskiej historii. Na ekranie pojawi się m.in. odrestaurowany cyfrowo film Szachista w reżyserii Raymonda Bernarda rozgrywający się tuż po I rozbiorze Polski, w 1772 roku.

Na front I wojny światowej widzowie przeniosą się podczas krakowskiej repremiery odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu Szaleńcy Leonarda Buczkowskiego (Zakazane piosenki, Skarb). To pierwsza polska superprodukcja, zrealizowana z użyciem efektów pirotechnicznych i scen bitewnych z udziałem zastępów statystów.

Wojna wdziera się również w codzienne życie bohaterów filmu Ponad śnieg Konstantego Meglickiego. To oparta na dramacie Stefana Żeromskiego burzliwa historia dziedzica starego dworu, który wbrew woli matki wiąże się ze swoją piękną kuzynką. W filmie wystąpili znakomici polscy aktorzy: Stanisława Wysocka, Stefan Jaracz i Mieczysław Cybulski. Ostatni etap walki o wolność stał się tematem prezentowanego na Festiwalu filmu Cud nad Wisłą z udziałem Jadwigi Smosarskiej, ostatniej polskiej produkcji znanego hollywoodzkiego reżysera Ryszarda Bolesławskiego.

Muzyka niejedno ma imię

Istotnym punktem pokazów będzie muzyka na żywo. Oprócz zespołów MÚM i  Kroke, widzowie usłyszą m.in. bawiącą się dźwiękiem grupę Trifonidis/Czekała/Rozenman; trio Waldemara Rychłego, które zaprezentuje kompozycje inspirowane muzyką ludową oraz młody zespół The Beat Freaks, który łamie tradycyjny jazz z pomocą innych gatunków muzycznych.

Na scenę powrócą SEMI-INVENTED TRIO (Konarski/Chytrzyński/Berny), elektroniczno-liryczna grupa SALK, czy DJ-ka Eta Hox, której towarzyszyć będą Robek i Flea podczas wspólnego występu kolektywu Deep Impact Kraków. Z solowym projektem przyjedzie także multiinstrumentalista i założyciel zespołu Baaba, Bartosz Weber.

W sobotni wieczór, 8 grudnia, organizatorzy zapraszają na specjalny pokaz filmowy w Klubie Betel, gdzie do filmu Cud nad Wisłą zagra DJ i producent muzyczny Daniel Drumz. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

Program dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Źródło: materiały prasowe

comments powered by Disqus