12 rzeczy, które warto wiedzieć o identyfikatorach na ŚDM

fot. ZIKiT

Identyfikatory pozwalające na poruszanie się po Krakowie podczas ŚDM to jeden z tematów, który budzi najwięcej pytań i wątpliwości. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje o zasadach ruchu samochodów podczas ŚDM.

1. Trzy strefy ograniczeń ruchu

Zanim powiemy o samych identyfikatorach warto przedstawić trzy strefy, na które podzielone będzie miasto:

I – najmniejsza, obejmująca centrum miasta. Cały obszar wewnątrz II obwodnicy, ale też m.in. okolice Błoń, Salwator, Kazimierz czy Stare Podgórze.

II – zachodnia część miasta. Na zachód od Alej Trzech Wieszczów, ulicy Zakopiańskiej i wskazanego powyżej Obszaru I, aż do obwodnicy autostradowej.

III – wschodnia część miasta. Na wschód od Obszaru I. Południową granicę wyznacza obwodnica i droga 94 przez Wieliczkę. Północną – ulica Bora-Komorowskiego, Andersa, al. Jana Pawła i Igołomska.

2. W jakich dniach będą obowiązywać strefy?

Strefy będą się różnić długością obowiązywania:

I – obowiązuje najdłużej, od 26 lipca do 1 sierpnia

II – podczas trwania samego ŚDM, czyli 26-31 lipca

III – obowiązuje najkrócej, 29-31 lipca

 

3. Po co identyfikatory?

Cały zamysł organizacji ruchu podczas ŚDM polega na tym, by ograniczyć ruch samochodów w mieście. W założeniu nie będzie można poruszać się pomiędzy strefami, ale od tej zasady będzie sporo wyjątków, które opiszemy poniżej. Do strefy będą mogli wjechać m.in. jej mieszkańcy, zaopatrzenie czy pracownicy firm – ale tylko z identyfikatorem. Wewnątrz stref można będzie się poruszać bez ograniczeń.

 

4. Skąd wziąć identyfikatory?

Każdy rodzaj identyfikatora można sobie samemu wydrukować i wypełnić. Podczas ŚDM należy go wozić za szybą – a w przypadku motocyklistów po prostu mieć przy sobie. Identyfikator można też odebrać osobiście w siedzibach rad dzielnic i w Punktach Informacji Miejskiej.

UWAGA: identyfikatory, w zależności od tego gdzie mieszkamy lub pracujemy, będą mieć różny zasięg:

I – wjazdówka do strefy I obowiązuje również w strefach II i III

II – wjazdówka do strefy II obowiązuje również w strefie III

III – obowiązuje tylko w strefie III

 

5. Jak do domu dojadą mieszkańcy stref?

Mieszkańcy danej strefy muszą mieć za szybą identyfikator z literą M. Wzór do wydrukowania jest dostępny TUTAJ. Ponadto do kontroli policyjnej należy mieć przy sobie dokument określający zameldowanie na terenie danej strefy lub inny dokument potwierdzający zamieszkanie, np. dowód osobisty, prawo jazdy, aktualną umowę najmu mieszkania, decyzję podatku od nieruchomości, imienny rachunek z adresem.

 

6. Co z zaopatrzeniem?

Pojazd zaopatrzenia powinien mieć umieszczony za przednią szybą napis „Zaopatrzenie”. Jeżeli towary dowożone będą tylko w obrębie strefy, to wystarczy, aby kierowca poruszał się firmowym autem z identyfikatorem „PS” (pojazd służbowy) z podpisem i pieczątką pracodawcy oraz wydrukiem „Zaopatrzenie”. W przypadku, gdy firma dowożąca towar mieści się poza strefą, dojazd będzie możliwy tylko w godzinach 24.00- 10.00.

 

7. A jeśli dojeżdżam do pracy w innej strefie?

Pracownicy przekraczający granice stref w drodze do pracy powinni mieć ze sobą identyfikator typu „PR” (pracownik). Pracodawca wypełnia dane: „Pojazdem o numerze rejestracyjnym…. dojeżdża do pracy pracownik firmy… zlokalizowanej przy ulicy…” oraz potwierdza podpisem i pieczątką. UWAGA: Dojazd do strefy I, w której znajduje się zakład pracy, możliwy będzie od godz. 00:00 danego dnia do godz. 10:00. W obszarze zamkniętym Łagiewniki (zobacz mapę) dojazd będzie możliwy tylko do godz. 8:00. Do stref II i III pracownicy posiadający identyfikator "PR" mogą wjeżdżać bez ograniczeń.

 

8. Pojazdy służbowe, które nie są zaopatrzeniem

Pojazdy służbowe firm działających na terenie stref powinny się poruszać z identyfikatorem z identyfikatorem „PS” (pojazd służbowy). Ponadto w razie kontroli policyjnej, należy mieć przy sobie dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej w tym obszarze.

 

9. Jak dojadę do szpitala czy przychodni?

Przed zaplanowaną wizytą u lekarza albo np. spodziewanym porodem należy przygotować sobie identyfikator „SZ” (szpital). W razie wypadku czy nagłych przypadków uszczerbku na zdrowiu – należy zgłosić problem kontrolującemu policjantowi. Z tego samego identyfikatora mogą skorzystać pracownicy służby zdrowia w drodze do miejsca pracy. Lekarze prowadzący prywatną praktykę powinni mieć identyfikator „PS” (pojazd służbowy) oraz dokument potwierdzający prowadzenie działalności.

 

10. Kurierzy, poczta i pojazdy techniczne

Kurierzy, samochody poczty, ochrony i różnych służb technicznych przekroczą granice stref na podstawie identyfikatora „ST” (służba techniczna”). Musi być on wypełniony przez pracodawcę: „Pojazd o numerze rejestracyjnym… jest pojazdem służby technicznej realizującej umowę serwisową dla firmy… zlokalizowanej przy ulicy…” oraz potwierdzony pieczątką firmy. Do kontroli policyjnej wymagany jest dokument potwierdzający prowadzenie działalności w zakresie obsługi technicznej, serwisu, itp. (np. umowa serwisowa z firmą znajdującą się w strefie).

 

11. Dojazd do parkingu

Osobną kategorią jest identyfikator pozwalający na dojazd do parkingu zlokalizowanego w danej strefie.

 

12. A może zostawić samochód?

ZIKiT zachęca do tego, by podczas ŚDM poruszać się po Krakowie pieszo, rowerem lub komunikacją miejską. Zostaną uruchomione tzw. „linie korytarzowe” o dużej częstotliwości kursowania – zarówno tramwajowe jak i autobusowe. Dodatkowe separatory uniemożliwią blokowanie przejazdu tramwajów w newralgicznych miejscach.