120 lat Pracowni i Muzeum Witrażu. „Chcemy odsłonić ukryte dziedzictwo miasta”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Kraków miasto witraży” to plenerowa wystawa, która od 18 sierpnia zdobi krakowskie Planty. Ekspozycja powstała z okazji 120-lecia Pracowni i Muzeum Witrażu, mieszczących się w historycznej kamienicy przy al. Krasińskiego 23.

– 120. rocznica powstania Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński stała się pretekstem do sięgnięcia po najpiękniejsze realizacje witrażowe zakładu – nie tylko te znane, ale także te ukryte. Postanowiliśmy wyciągnąć je na zewnątrz i zaprezentować mieszkańcom oraz turystom. Chcemy odsłonić ukryte dziedzictwo miasta – mówi Piotr Ostrowski, dyrektor Muzeum Witrażu.

Witrażowe latarnie na Plantach

Na osiemnastu latarniach, znajdujących się wzdłuż Plant, umieszczone zostały podświetlane gabloty. Przedstawiają one najciekawsze realizacje zakładu wraz z opisem i mapką odsyłającą do oryginalnej lokalizacji witrażu.

– Każdy z ekspozytorów opowiada inną historię. Chociaż projekty są różnorodne, łączy je jedna rzecz – wszystkie zostały zrealizowane w Pracowni i Muzeum Witrażu. Oryginały można podziwiać w różnych miejsca – od katedry wawelskiej przez Synagogę Tempel, ale także świeckie budynki, takie jak Dom Pod Globusem, kamienice przy ul. Ariańskiej czy Małopolska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości – tłumaczy Piotr Ostrowski.

Plenerowa wystawa „Kraków miasto witraży” to połączenie elementów świetlnej iluminacji, instalacji artystycznej i szlaku dziedzictwa.

120 lat działalności

Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński (dziś Pracownia i Muzeum Witrażu) funkcjonuje nieprzerwanie od 1902 roku. To właśnie tutaj powstały jedne z najbardziej spektakularnych realizacji. W bazylice oo. Franciszkanów możemy podziwiać słynny witraż „Bóg Ojciec – Stań się” zaprojektowany przez Stanisława Wyspiańskiego. Z kolei w katerze na Wawelu znajdują się witraże Mehoffera odznaczone złotym medalem w Paryżu.

– To prawdziwe perełki. Dzieła, które tworzą trzon Krakowskiej Szkoły Witrażu, czyli pewnej stylistycznej niezależności. Co ciekawe są one rozsiane po różnych budynkach w mieście, często schowane w klatkach schodowych czy na dziedzińcach – dodaje Piotr Ostrowski, dyrektor Muzeum Witrażu.

Wystawa „Kraków miasto witraży”, wpisująca się także w ogłoszony przez UNESCO Rok Szkła 2022, będzie prezentowana na Plantach do końca grudnia.

News will be here