30 milionów złotych na krakowskie zabytki

Renowacja ołtarza Wita Stwosza z funduszy przyznawanych przez SKOZK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

30 milionów złotych – tyle pieniędzy z budżetu państwa w 2020 roku będzie przeznaczone na renowacje krakowskich zabytków.

W wigilię do Sejmu został przesłany projekt budżetu na 2020 rok. Rząd chce, aby 30 milionów złotych w przyszłym roku było przekazana na Narodowy Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Pieniądze na odnowę krakowskich zabytków co roku są w gestii Kancelarii Prezydenta RP. W przyszłym roku urząd prezydenta ma na ten cel zarezerwowane 30 mln złotych. Kwota może ulec jeszcze modyfikacji podczas sejmowych prac nad ustawą budżetową.

Przypomnijmy, że w latach 2009-2012 Kancelaria Prezydenta RP co roku oddawała do dyspozycji Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa kwotę 42 mln złotych. W 2013 roku było to już 39,8 mln złotych. W latach 2014-2019 dotacja wynosiła po 30 mln złotych.

Kwoty przekazywane z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP oraz zbliżone kwotowo nakłady własne właścicieli i użytkowników zabytków pozwalają każdego roku prowadzić intensywne prace rewaloryzacyjne w ponad 100 obiektach na terenie Krakowa.

comments powered by Disqus