AGH na patentowym podium

prof. artur rydosz z agh

Akademia Górniczo-Hutnicza uplasowała się na 3. miejscu rankingu podmiotów, którym udzielono najwięcej patentów w 2020 roku. Wśród 70 patentów z AGH są między innymi rozwiązania z obszaru energetycznego, inżynierii środowiska, motoryzacji czy ochrony zdrowia.

– Uznajemy za bardzo duży sukces patenty, które powstają w murach naszej uczelni. Nieprzerwanie dostarczamy je dla przemysłu, firm czy bardzo specjalistycznych branż z obszaru nowych technologii, cyberbezpieczeństwa, energetyki, medycyny czy inżynierii środowiska. Okres pandemii szczęśliwe nie zatrzymał prac prowadzonych od wielu lat i dzięki temu udało się naszym naukowcom otrzymać w zeszłym roku aż 70 patentów – mówi rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Patenty to bardzo często są narzędzia, które powstają na zlecenie konkretnej firmy czy na potrzeby konkretnego zakładu. Tergo typu rozwiązania są z punktu widzenia komercjalizacji nauki najciekawsze. Od razu właściwie zaczynają działać w konkretnym miejscu – wyjaśnia rektor uczelni.

Diabetomat

Jednym z rozwiązań AGH, które otrzymało patent jest osobiste przenośne urządzenie do monitorowania składu wydychanego powietrza, którego twórcą jest prof. Artur Rydosz z Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Prace nad nieinwazyjnym analizatorem oddechu, który mógłby zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi za pomocą analizy składu wydychanego powietrza prowadzone są w AGH od ponad 15 lat.

– Taki detektor biomarkerów działał będzie podobnie do alkomatu, gdzie pomiary z krwi zostały zastąpione pomiarami z oddechu, stąd też jego robocza nazwa Diabetomat. Prace prowadzone są obecnie w laboratorium analizy biomarkerów – tłumaczy autor projektu.

Innym rozwiązaniem, także z obszaru ochrony zdrowia, jest sposób wytwarzania resorbowalnej membrany do regeneracji tkanek. Autorką tego rozwiązania jest prof. Ewa Stodolak-Zych z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

Z obszaru rozwiązań wykorzystywanych w akustyce warto zwrócić uwagę na rozwiązanie zaproponowane przez Katedrę Mechaniki i Wibroakustyki na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki. Ustrój akustyczny o regulowanych parametrach autorstwa dr Jarosława Rubachy jest nowatorskim pomysłem pozwalającym na rozwój mechanizmów do sterowania akustyką sal wielofunkcyjnych. W dobie nowoczesnego wzornictwa wnętrz zastosowanie elementów pozwalających na dynamiczną zmianę parametrów akustycznych wnętrza jest niezwykle ważne i rozszerza funkcjonalność danego pomieszczenia.

comments powered by Disqus