„Anioł Światła” pojawił się na budynku urzędu miasta. To symbol walki z pandemią

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na ścianie magistratu, od strony ul. Poselskiej, pojawiła się rzeźba włoskiego artysty Enrico Muscetry. „Anioł Światła”, bo tak nazywa się tajemnicza postać ze skrzydłami, jest symbolem nadziei i walki z pandemią.

Umieszczenie rzeźby na elewacji Pałacu Wielopolskich jest związane z rewitalizacją skweru przy ul. Poselskiej. Lokalizacja ta została wybrana razem z artystą i uzgodniona ze służbami konserwatorskimi.

Nowa aranżacja

– Po rewitalizacji skwer, wzbogacony o „Anioła Światła”, może stać się nowym miejscem odpoczynku: w malowniczym zaułku Krakowa, nieopodal bardzo popularnej turystycznie ul. Grodzkiej odnajdziemy spokój w małym, zacisznym zakątku ze zorganizowaną, zadbaną zielenią i symboliczną ozdobą w formie rzeźby – wyjaśnia Anna Latocha z biura prasowego urzędu miasta.

Otwarcie zrewitalizowanego skweru przy ul. Poselskiej wraz z odsłonięciem rzeźby planowane jest w połowie sierpnia.

Symbol walki z pandemią

Rzeźba włoskiego artysty Enrico Muscetry, który od lat związany jest z Krakowem, ma przypominać społeczeństwu o zmaganiach z pandemiczną rzeczywistością i stanowić symbol nadziei oraz walki z przeciwnościami losu.

„Anioł Światła” to minimalistyczna rzeźba o wymiarach 170 cm x 96 cm. Przyjmuje ona formę anioła z połową twarzy.

W 2020 roku artysta Enrico Muscetra nieodpłatnie przeniósł na Gminę Miejską Kraków prawa autorskie i majątkowe do koncepcji rzeźby. Koszty jej odlewu zostały pokryte przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Jak informuje Anna Latocha z biura prasowego urzędu miasta, wyniosły one 35 670 zł brutto.

comments powered by Disqus