„Barometr Polskiego Rynku Pracy”: Co trzecia firma w Polsce zwolniła kogoś w ciągu roku z powodu wdrożenia AI

Zawód fryzjera jest jednym z tych dla którego AI nie stanowi konkurencji fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zastępowanie pracy ludzkiej robotami będzie coraz powszechniejsze. Są jednak zawody, które nie są zagrożone.

W swojej najnowszej analizie eksperci Personnel Service wskazują, którzy pracownicy nie muszą się martwić o swoje miejsce pracy, bo sztuczna inteligencja ich nie zastąpi, może jedynie być przez nich wykorzystywana. Należą do nich m.in. lekarze, inżynierowie, pracownicy sprzątający, ale też fryzjerzy czy artyści.

Automatyzacja i AI są niezaprzeczalnie jednymi z najważniejszych aktualnie trendów. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci nastąpił ogromny postęp w obu tych dziedzinach, co niesie ze sobą wiele korzyści, takich jak zwiększenie wydajności, poprawa jakości produkcji i usług, czy ograniczenie ryzyka błędów ludzkich. Wyzwaniem pozostaje możliwość utraty pracy przez osoby, którym robot czy zaawansowana technologia zabiorą pracę.zat

– Sztuczna inteligencja to nie tylko przełom technologiczny, to przełom w branżach na całym świecie. W opiece zdrowotnej AI pomaga we wczesnym wykrywaniu chorób i tworzeniu spersonalizowanych planów leczenia. W produkcji optymalizuje procesy produkcyjne. Instytucje finansowe wykorzystują sztuczną inteligencję do wykrywania oszustw i zarządzania ryzykiem, podczas gdy przemysł motoryzacyjny zmierza w kierunku autonomicznych pojazdów. Zawody się zmienią, bo będą z tych dobrodziejstw korzystały, ale są takie profesje, które nie muszą się obawiać zastąpienia przez AI – mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Ludzkie cechy, takie jak empatia, kreatywność i zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, nadal pozostają niezastąpione. Eksperci Personnel Service przygotowali zestawienie 10 najmniej zagrożonych przez robotyzację i sztuczną inteligencję grup zawodowych. Oto zawody, dla których AI nie stanowi zagrożenia:

  1. Lekarze i chirurdzy
  2. Pracownicy opieki nad osobami starszymi
  3. Psychologowie i terapeuci
  4. Inżynierowie i architekci
  5. Sędziowie, adowkci i pracownicy
  6. Osoby sprzątające
  7. Hydraulicy i elektrycy
  8. Artyści
  9. Fryzjerzy
  10. Szefowie kuchni.