Bezpieczniej i wygodniej. ZDMK buduje nowe chodniki

fot. Krzysztof Kalinowski/Lovekrakow.pl

Na odcinku prawie trzech kilometrów mają w tym roku powstać nowe ciągi piesze w ramach Programu Budowy Chodników. W kolejnych latach założenia programu idą jeszcze dalej.

Program Budowy Chodników jest odpowiedzią na duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców, głównie na bardziej oddalonych od centrum osiedlach. Mieszkańcy zwracają uwagę na to, że poruszanie się wzdłuż wielu ulic nie jest ani wygodne, ani bezpieczne, zwłaszcza w sytuacji, w której rozbudowa osiedli wiąże się też z rosnącym ruchem samochodowym.

Stąd właśnie pomysł na program, rozpisany na lata 2021-2025. W każdym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa zamierza rozpisywać ok. 10 nowych przetargów na dokumentację projektową lub koncepcje, po czym realizować te zadania w terenie.

W minionym roku powstał ponad kilometr nowych chodników, do końca tego roku plan zakłada budowę prawie 3 km, a w roku 2023 ma już powstać prawie 6 km nowej infrastruktury. Łącznie w ramach programu wykonanych zostanie ponad 16 km chodników. Co istotne, prace prowadzone są kompleksowo i nie polegają tylko na ułożeniu nowych płyt czy kostki. – W zależności od potrzeb wykonywane są też inne elementy infrastruktury: oświetlenie, odwodnienie, nowe przejścia dla pieszych, kanały technologiczne, zmiany organizacji ruchu czy inne elementy – wylicza Magda Rutkowska, Zastępca Dyrektora ZDMK ds. Inwestycji.

Warto podkreślić, że Program Budowy Chodników to tylko część działań miasta w dziedzinie tworzenia nowej infrastruktury dla pieszych. Do niego należy doliczyć także chodniki budowane ze środków dzielnicowych i samodzielne zadania ujęte w budżecie, w tym te finansowane z budżetu obywatelskiego. Wszystkie z nich realizowane są przez Zarząd Dróg Miasta Krakowa.

Wymierne efekty

W tym sezonie prace zostały już wykonane na ul. Zbrojarzy, a trwają na ulicach Lubockiej i Drożyska. W kolejce czeka fragment ul. Tynieckiej, na którą trwa jeszcze postępowanie przetargowe. W przypadku ulic Lubockiej i Tynieckiej realizacja została dofinansowana z rządowych środków związanych z Igrzyskami Europejskimi.

Czasem znacznie łatwiejszym rozwiązaniem od budowy nowego chodnika jest utwardzenie istniejącego pobocza. Oprócz znacznie niższych kosztów, różnica polega przede wszystkim na tym, że nie są potrzebne czasochłonne formalności i piesi mogą znacznie szybciej odczuć poprawę. Tylko w 2022 roku ZDMK w ramach Programu Budowy Chodników wykonał utwardzenie poboczy za kwotę ok. miliona zł, na odcinku 1,2 km. Stało się tak na ulicach Brzechwy, Witosa, Kasztanowej, Olszańskiej, Zawiłej i Wadowskiej.

Gdzie jeszcze?

Łącznie na liście ulic wpisanych do programu jest kilkadziesiąt pozycji. W planie do realizacji na przyszły rok znalazły się takie ulice jak: Golikówka, Kantorowicka, Podgórki, Powstańców, Niebieska, Petrażyckiego, Bogucianka, Szymonowica i Siarczanogórska.

Równocześnie przygotowywane będą dokumenty dla kolejnych zadań. ZDMK planuje m.in. rozpisanie przetargów na projekty chodników wzdłuż ulic: Wańkowicza, Chełmońskiego, Dożynkowej, Czarnogórskiej, Łutnia, Bora-Komorowskiego, Wyciąskiej, Isep, Radzikowskiego, Cechowej, Kazimierza Odnowiciela i  XX Pijarów.

Przygotowana dokumentacja może się też przydać w innych okolicznościach. ZDMK może, w ramach umowy z deweloperem, zlecić wykonanie takiego chodnika w ramach obsługi inwestycji niedrogowej. Tak stanie się na fragmencie ul. Łokietka, a podobnych przykładów może być więcej.