Biblioteka, sklep muzealny i kawiarnia w budynku dawnej Zbrojowni?

Obecna siedziba Muzeum Historii Fotografii, ul. Józefitów 16 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czy skończą się problemy lokalowe krakowskiego Muzeum Historii Fotografii? Miasto stara się nabyć od Agencji Mienia Wojskowego budynku dawnej Zbrojowni, w której znalazłaby się m.in. biblioteka, sklep muzealny czy kawiarnia.

Od stycznia 2016 roku dyrektor muzeum Marek Świca stara się o przeprowadzenie remontu obecnej siedziby muzeum, znajdującej się przy ul. Józefitów 16. Budynek ma zostać zmodernizowany, ale z poszanowaniem zachowanych elementów zabytkowej willi z 20-lecia międzywojennego.

- Obiekt ten chcemy przeznaczyć na nowoczesne centrum magazynowe - część magazynów miałaby charakter studyjny, dostępny dla publiczności, konserwatorskie i digitalizacyjne oraz badawcze – informuje Marek Świca. - W ten sposób powstaną wreszcie warunki do wypełniania tychże zadań muzeum, które będą spełniały najwyższe standardy muzealnictwa XXI wieku. Rozwiązanie to pozwoli też nam na lata zabezpieczyć przestrzeń na pozyskiwanie i przechowywanie kolejnych licznych  i cennych zbiorów oraz ich zabezpieczanie i naukowe opracowanie.

Muzeum w budynku dawnej Zbrojowni?

Aby jeszcze usprawnić działanie muzeum, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, stara się nabyć zabytkowy budynek dawnej Zbrojowni od Agencji Mienia Wojskowego. Znajduje się on na 60-arowej działce położonej przy ul. Rakowickiej.

- W tym miejscu widzielibyśmy nowe przestronne przestrzenie dla prowadzenia działalności wystawienniczej - są tam dwie piękne hale na urządzanie wystaw czasowych i wreszcie odpowiednie miejsce na stałą ekspozycję oraz realizacji szerokiego programu edukacyjnego dla naszej publiczności. Obok biblioteki z czytelnią znajdziemy tam miejsce na wykłady, warsztaty, spotkania i dyskusje – informuje dyrektor.

W tym miejscu ma się również pojawić sklep muzealny połączony z księgarnią fotograficzną oraz kawiarnia, jak również miejsca do spędzania czasu w ogrodzie sąsiadującym z budynkiem „Zbrojowni".

Środki na obie inwestycje muzeum ma zamiar pozyskać przede wszystkim z funduszy unijnych, ale również ze środków SKOZK. Do tego dochodzi również zabezpieczenie tzw. wkładów własnych przez miasto.