Rok 2025 będzie jubileuszowy dla Zamku Królewskiego na Wawelu. 80-lecie istnienia muzeum będzie obchodzone godnie największej narodowej instytucji kultury.
W nowym roku do dyspozycji zwiedzających będzie dziewięć wystaw stałych i czasowych. Wśród tych pierwszych znajdzie się kolejna trasa podziemna Międzymurze biegnąca wzdłuż murów od strony Wisły i łącząca się z jamą smoka wawelskiego.
O niej pisaliśmy poniżej:
Przyszły rok to również otwarcie na nowo zaaranżowanej Zbrojowni ze stołpem oraz Małej Baszty, gdzie planowana jest nowa wystawa. Stała ekspozycja poświęcona będzie również wawelskiemu miasteczku i jego mieszkańcom.
Pierwsze miesiące będą poświęcone Jackowi Malczewskiemu i jego rysunkom. Jak zapowiadają muzealnicy, na wawelskim wzgórzu pojawiają się prace współczesnych artystów, wśród nich Magdaleny Abakanowicz i Łukasza Stokłosy.
Szerszej publiczności ponownie zaprezentowane zostaną najcenniejsze wawelskie arrasy, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów i odwiedzających.
Plany na kolejne lata. „Ona. Król. Anna Jagiellonka”
Wśród planowanych pokazów w kolejnych latach znalazły się m.in. wystawa poświęcona pasom kontuszowym (2026 r.) czy rewersom – tylnym stronom dzieł sztuki, opowiadającym o historii obiektów i okolicznościach ich powstania (2026).
– Największą wystawą roku 2026 będzie ekspozycja stanowiąca kontynuację wystawy „Obraz Złotego Wieku” dedykowanej Zygmuntowi Staremu i Zygmuntowi Augustowi, końcówka tego okresu związana jest z działalnością wybitnej kobiety – Anny Jagiellonki, która stworzyła wyobrażenie rodu Jagiellonów – zapowiada ekspozycję dyrektor Wawelu, prof. Andrzej Betlej.
W 2029 roku muzealnicy Zamku Królewskim na Wawelu przygotują wystawę „Polski Capitolo”. Ekspozycja będzie poświęcona największym ceremoniom odbywającym się na wawelskim wzgórzu.
Wystawa twórców z rodziny Bruegelów to również plany, które Zamek Królewski na Wawelu chce zrealizować za pięć lat. – W polskich zbiorach znajduje się kilkanaście obrazów łączonych z różnymi przedstawicielami tej artystycznej familii. Zgromadzenie ich w jednym miejscu może zaowocować ciekawymi refleksjami – podkreśla Betlej. – Najbliższe lata będą podporządkowane wystawie, która zostanie otwarta w 2030 roku z okazji 100-lecia istnienia Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Mamy wiele pomysłów – deklaruje Andrzej Betlej, zwycięzca konkursu na dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.