Rezerwat archeologiczny Międzymurze na Wzgórzu Wawelskim w maju roku 2025 będzie udostępniony dla zwiedzających.
Zakończyły się prace budowlano-konserwatorskie przy Międzymurzu. W maju przyszłego roku Wawel otworzy nową trasę podziemną. Zwiedzający po raz pierwszy będą mieli okazję zobaczyć relikty średniowiecznych budowli, urządzeń obronnych oraz naturalnej jaskini mieszczących się na Wzgórzu Wawelskim. Nowa trasa będzie przebiegała m.in. nad Smoczą Jamą, powstanie także taras widokowy na zakole Wisły.
Jak przyznaje prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku na Wawelu, prace konserwatorskie wymagały „sporej inwestycji” architektoniczno-budowlanej. – Dzięki temu w sposób bezpieczny można obejrzeć dziś pozostałości archeologiczne, a już niebawem pełną wystawę o podziemnej historii Zamku Królewskiego na Wawelu – dodaje.
– Przestrzeń, którą można zobaczyć, zostanie dopełniona światłem, które będzie odgrywać tutaj absolutnie priorytetową rolę. Multimedia zasadna bardzo dyskretnie wprowadzone. Wystawa, którą zaprezentujemy to będzie opowieść o fortyfikacjach i opowieść też geologiczna – mówi o szczegółach planowanej ekspozycji w Międzymurzu dr Magdalena Młodawska, kierownik działu Lapidarium i Rezerwatów Archeologicznych.
Podziemia Wzgórza Wawelskiego
Przypomnijmy, Wawel Podziemny. Międzymurze to druga po Lapidarium z trzech tras podziemnych przygotowanych przez Zamek Królewski na Wawelu, na jesień 2025 roku zaplanowano otwarcie trzeciej: Zbrojowni Wawelskiej wraz rezerwatem architektoniczno-archeologicznym pod Wieżą Duńską, z reliktami romańskiej wieży.
Międzymurze przy Wawelu to przestrzeń znajdująca się pomiędzy murami obronnymi Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Pełniło ono funkcję obronną, umożliwiając strażnikom kontrolowanie dostępu do zamku oraz odpieranie ewentualnych ataków. Spacer po tym obszarze to okazja, by zobaczyć mury obronne, baszty i malownicze widoki na otaczające Wzgórze Wawelskie. To także ważny element historycznej architektury fortyfikacyjnej zamku.