Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Dębniki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Zobaczmy przykłady z dzielnicy Dębniki.

Środki z budżetu obywatelskiego pomogły zbudować bardzo oczekiwany przez mieszkańców plac zabaw w parku Dębnickim. Miejsce to cieszy się teraz bardzo dużą popularnością i chętnie przyjeżdżają tutaj również mieszkańcy bardziej oddalonych osiedli.

Znacznie spokojniej jest natomiast wokół stawów przy ul. Skotnickiej. Teren w pobliżu pętli autobusowej i szkoły został uporządkowany, stawy zostały oczyszczone i zabezpieczone, a mieszkańcy mogą tam teraz swobodnie spacerować, choćby po to, by obserwować żyjące tam w sporej liczbie kaczki.

Tuż obok, na terenie szkoły podstawowej, stoi wiata rowerowa sfinansowana również ze środków BO.

W Tyńcu wymiernym efektem zaangażowania mieszkańców w budżet obywatelski jest m.in. zadaszona wiata na przystanku autobusowym Tyniec przy ul. Bogucianka. Szerokim echem odbiły się też zakupy dla miejscowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej – zarówno strażacy z Tyńca, jak i z Kostrza, mogą już udzielać pomocy z wykorzystaniem nowych samochodów, budżet obywatelski pozwolił też na zakup dodatkowego sprzętu.

Mieszkańcy Pychowic mogą już korzystać zarówno z asfaltowej drogi łączącej ulice Sodową i Norymberską, jak i ciągu pieszo-rowerowy pomiędzy ulicami Zakrzowiecką a Gronostajową i prowadzącej do niego nakładki asfaltowej na końcowym odcinku ul. Gronostajowej. Zbudowany też został odcinek chodnika u zbiegu ulic Norymberskiej i Pychowickiej.

Zieleń wzdłuż głównych tras

Sporo zyskali także mieszkańcy Ruczaju. W tym rejonie dzielnicy zgłoszonych było wiele projektów dotyczących zieleni. Ze środków BO sfinansowano m.in. część nasadzeń w parku linearnym pomiędzy ulicami Rostworowskiego a Zachodnią, obsadzenie różnymi gatunkami pnączy ekranów akustycznych wzdłuż głównej drogi przebiegającej przez osiedle, a także wielu drzew i krzewów.

Dodatkowe nasadzenia pojawiły się także m.in. wzdłuż ulicy Kapelanka i ul. Twardowskiego. Na os. Podwawelskim, m.in. przy przychodni na ul. Szwedzkiej, powstały zagospodarowane skwery z miejscem do odpoczynku. W różnych punktach dzielnicy zamontowane zostały stacje naprawy rowerów.

– Choć Dębniki są bardzo dużą dzielnicą, niemal w każdym jej rejonie widać efekty działania budżetu obywatelskiego. Każda dzielnica otrzymuje środki adekwatnie do swojej powierzchni i liczby mieszkańców, więc mieszkańcy nie muszą się ograniczać. Każdego roku środków wystarcza na realizację wielu zgłaszanych przez nich pomysłów – komentuje Alina Bratko-Setkowicz z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
News will be here