Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Tym razem przyjrzyjmy się dzielnicy Grzegórzki.
To właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu i projektowi „Naturalna strefa relaksu – Grzegórzecka” – udało się stworzyć nowe miejsce odpoczynku na miejskim terenie w sąsiedztwie kościoła, w rejonie ulic Grzegórzeckiej i Bobrowskiego. Od lipca ubiegłego roku mieszkańcy mogą tam korzystać z placu zabaw, miejsc do siedzenia czy hamaków. Powstała alejka, która łączy nowy skwer ze zbudowanym wcześniej Ptasim Ogrodem Krakowian. Co istotne, pojawiły się też donice – z myślą o tym, by mieszkańcy mogli sami pielęgnować rośliny.
Takie zachęty do integracji sąsiedzkiej to jeden z ważnych aspektów działania budżetu obywatelskiego. Innym przykładem może być projekt „Sąsiedzki zieleniec - ogród społeczny Grzegórzek”. Na terenie przy placu zabaw, niedaleko filii Biblioteki Kraków przy ul. Bobrowskiego pojawiły się ławki z donicami. Miejsce zyskało nowy wygląd również dzięki nasadzeniu nowych drzew, krzewów ozdobnych oraz łąki kwietnej. Pojawiły się też domki dla owadów, poidełko dla ptaków i pergola.
To jeszcze nie koniec zielonych inwestycji BO na Grzegórzkach. Dzięki projektowi „Park Dąbie – zielone miejsce wypoczynku” w parku przy ujściu Białuchy do Wisły wykonano remont alejek i nasadzono dużo nowej zieleni.
W ramach jednego z dzielnicowych projektów na terenie Grzegórzek zamontowane zostały domki dla ptaków-dziuplaków.
Wspieranie aktywności
Na budżecie obywatelskim skorzystały też dzieci. Przy szkole podstawowej przy ul. Jachowicza powstał plac zabaw, służący nie tylko uczniom, ale też innym mieszkańcom osiedla Dąbie. Plac powstał w roku 2017, a następnie został rozbudowany – również dzięki zwycięskiemu projektowi BO.
Z kolei przy szkole podstawowej przy ul. Półkole, na terenie zielonym, zamontowane zostały stanowiska do minigolfa i mini siłownia, co dało dzieciom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu.
W dziedzinie spędzania czasu w grzegórzeckim BO sporo się działo. Przykładem mogą być projekty, których celem było ożywienie kulturalne przestrzeni ronda Mogilskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolejne edycje „Milongi na Mogilskim”, podczas których na specjalnie ustawionej podłodze mieszkańcy, pod okiem profesjonalnych instruktorów, tańczyli argentyńskie tango.