Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Podgórze

fot. Paulina Kozieł

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Dzielnica Podgórze to cała kopalnia dobrych przykładów.

Nie można opisać efektów BO w dzielnicy Podgórze nie rozpoczynając od Zalewu Bagry. To miejsce, bez żadnej przesady, zyskało nowy blask właśnie dzięki budżetowi obywatelskiemu. I to nie dzięki jednemu projektowi, ale całej liście konsekwentnie realizowanych pomysłów, które łącznie stworzyły nowe, niezwykle popularne i dostępne dla różnych grup użytkowników miejsce odpoczynku.

Zaczęło się od dużego projektu, dzięki któremu nowy wygląd zyskała część u wylotu ulicy Koziej. Utworzone zostało bezpieczne piaszczyste kąpielisko z wygodnym zejściem nad wodę, zamontowano hamaki, huśtawki, ławki, pomost, pojawiły się nowe alejki i oświetlenie. Później doszły kolejne fragmenty: w rejonie ulicy Bagrowej i na końcu Koziej, ale tym razem po jej drugiej stronie. W rejonie ul. Bagrowej powstała też ogólnodostępna tężnia solankowa, a cały teren wokół niej został uporządkowany i zagospodarowany. Ze środków BO finansowane były też projekty dotyczące bezpieczeństwa – utworzenia nowego stanowiska dla ratowników, zakupu sprzętu czy pracy ratowników przez okres wakacji, również poza obrębem kąpieliska.

To jeszcze nie koniec – w tym roku nad Bagrami mają stanąć sfinansowane ze środków BO „kaczkomaty” – urządzenia, które dozują odpowiedni dla ptaków pokarm.

Niedawno rozpoczęły się też prace nad innym zbiornikiem wodnym na terenie dzielnicy. Zarząd Zieleni Miejskiej zajął się zagospodarowaniem terenów nad Stawem Płaszowskim, zgodnie z wynikami głosowania w budżecie obywatelskim. Tutaj również powstaną alejki i miejsca do odpoczynku, ale założenie jest takie, by miejsce to – w przeciwieństwie do Bagrów – pozostało naturalne i spokojne.

Różnego rodzaju „zielonych” projektów było już w Podgórzu bardzo wiele. To m.in. rewitalizacja zielonych skwerów przy ul. Krasickiego, czy zagospodarowanie terenów zielonych przy ul. Lipskiej, niedaleko pętli Mały Płaszów. Dzięki projektowi BO na zaniedbanym, a jedynym w okolicy zielonym terenie przy ul. Wadowickiej powstał park kieszonkowy z urządzeniami do zabawy, który stworzył zupełnie nową możliwość odpoczynku wśród zieleni w bardzo gęsto zabudowanej części miasta.

Z różnych dziedzin

O wymiernych efektach budżetu obywatelskiego mogą sporo powiedzieć strażacy z OSP Przewóz, którzy dzięki głosom mieszkańców zyskali nie tylko nowy sprzęt, w tym motopompę, ale też nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z wyposażeniem, który znacznie wzmocnił możliwości jednostki.

Podgórski budżet obywatelski to też projekty infrastrukturalne, np. montaż progów wyspowych na ul. Myśliwskiej dla poprawy bezpieczeństwa dzieci idących do szkoły czy wyznaczenie przejazdu rowerowego przez ul. Na Zjeździe na przedłużeniu ul. Józefińskiej i dobudowanie brakujących fragmentów infrastruktury. Na rynku Podgórskim można teraz oglądać umieszczone na tablicach archiwalne zdjęcia Podgórza i samego rynku, a słynne schody przy ul. Tatrzańskiej zostały odmalowane na nowo i przyciągają kolejnych odwiedzających. W marcu tego roku u stóp Kopca Krakusa zamontowane zostały dwie lunety, które pozwalają obserwować całą okolicę i niebo.

– Jak widać, w kwestii budżetu obywatelskiego wciąż coś nowego się dzieje i każdy sezon przynosi wiele nowości. W przypadku Podgórza najwięcej uwagi przyciągają oczywiście Bagry, ale także w wielu innych częściach dzielnicy mieszkańcy mogą na co dzień korzystać ze zrealizowanych projektów – komentuje Katarzyna Szwachta z Wydziału Polityki Społecznej i Sportu UMK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze