Budżet obywatelski zmienia dzielnice. Prądnik Czerwony

Każdego dnia w swojej okolicy mijamy efekty działania budżetu obywatelskiego nawet o tym nie wiedząc. Dotychczasowe edycje to setki zrealizowanych pomysłów mieszkańców. Co udało się zrobić? Zobaczcie przykładowe projekty zrealizowane w dzielnicy Prądnik Czerwony.

Okolica skrzyżowania ulicy Lema i al. Jana Pawła II to dobry przykład, jak budżet obywatelski, dzięki zaangażowaniu i głosom mieszkańców, może zmieniać przestrzeń miasta. Dzięki projektowi „Skwer przy Wieczystej” mieszkańcy zyskali skwer w sąsiedztwie pętli tramwajowej. Powstała alejka, miejsca do siedzenia i stojaki do przypinania rowerów, posadzono też nowe rośliny, dzięki którym mało atrakcyjne wcześniej miejsce zyskało nowy wygląd.

„Zielonych” pomysłów było na terenie dzielnicy III znacznie więcej. Przykładem może być projekt „Odpocznij w parku Zaczarowanej Dorożki”, dzięki któremu w popularnym wśród mieszkańców parku powstało miejsce wyposażone w leżaki. hamaki, huśtawki czy stoły do gry w szachy – tak, by móc swobodnie wypoczywać w otoczeniu zieleni. Również w parku Zaczarowanej Dorożki, choć w ramach innego projektu BO, sfinansowana została także siłownia na wolnym powietrzu.

To właśnie w ramach budżetu obywatelskiego w rejonie ulic Pilotów, Bohaterów Wietnamu i Miechowity stanęły „zielone ławeczki”, otoczone parawanami z gałązek wierzby. Na terenie dzielnicy, w pobliżu miejsc zabawy i wypoczynku, pojawiły się też rabaty kwiatowe odstraszające kleszcze i komary, z odpowiednio dobranymi gatunkami kwiatów.

Dodatkowe ławki oraz więcej krzewów i drzew znalazło swoje miejsce przy ul. Reduta. Zagospodarowany został teren zielony na os. Olsza II. Na dachu Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień dzięki BO stanęły trzy ule. Zorganizowane też zostały warsztaty popularyzujące wiedzę o tematyce pszczelarskiej i ekologicznej.

– W dzielnicowych projektach dużą część zajmują te związane z szeroko rozumianą ekologią i zielenią. Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom zmieniać przestrzeń w swoim najbliższym sąsiedztwie na bardziej zieloną i przyjazną – komentuje Katarzyna Szwachta z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK.

Wygodne dojście

Mieszkańcy zgłosili też wiele projektów dotyczących infrastruktury. Przykładem mogą być schody umożliwiające wygodne i bezpieczne dojście do przystanku rondo Barei II, który znajduje się u podnóża skarpy usytuowanej pomiędzy blokami Dobrego Pasterza 108 i 110. To dowód na to, że projekty budżetu obywatelskiego mogą realnie poprawiać komfort codziennego funkcjonowania mieszkańców.

Znacznie większym zadaniem była budowa chodnika wzdłuż potoku Sudół między ulicami Naczelną i Strzelców, w miejscu dotychczasowej ścieżki. Dzięki niemu mieszkańcy zyskali wygodną trasę do szkoły, kościoła, sklepu czy przystanku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Również połączenie ulic Akacjowej i al. Bora-Komorowskiego z myślą o pieszych i rowerzystach to efekt głosowania mieszkańców. Środki z BO pozwoliły też wyremontować plac zabaw przy ul. Cieślewskiego i uzupełnić go o nowe urządzenia do zabawy. Oddane do użytku kilka miesięcy temu latarnie przy drodze do parku Reduta to z kolei efekt zwycięskiego projektu „Oświetloną Rozrywką do Parku Reduta”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony
comments powered by Disqus