Ceremonia otwarcia igrzysk będzie kosztować prawie 23 mln złotych. Umowę podpisze fundacja z Krakowa

Stadion Wisły fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Fundacja Instytut Promocji Kultury Polskiej za ponad 22,9 mln złotych zorganizuje ceremonie otwarcia i zamknięcia III Igrzysk Europejskich.

O organizację kluczowych wydarzeń związanych z igrzyskami w Krakowie rywalizowały dwa podmioty. Najwyższą ofertę, na blisko 44 mln złotych, złożył warszawski oddział międzynarodowej firmy Fremantlemedia. Swoje usługi na kwotę ponad 22,9 mln złotych wyceniła krakowska Fundacja Instytut Promocji Kultury Polskiej. I to właśnie ona podpisze umowę z komitetem organizacyjnym.

W piątek spółka Igrzyska Europejska wybrała tę ostatnią ofertę na przygotowanie wydarzeń na rozpoczęcie i zakończenie imprezy sportowej. Obie ceremonie rozpoczną się o godzinie 20 i powinny trwać między 120 a 180 minut. W każdej weźmie udział około 30 tys. osób – sportowców z 48 krajów, gości i kibiców, którzy kupią bilety.

Występ znanego artysty

W części rozrywkowej jednym z najważniejszych punktów programu otwarcia będzie występ znanego artysty lub zespołu muzycznego z Polski, który musi spędzić na scenie co najmniej 20 minut i wykonać minimum trzy utwory. Przewidziano także odpalenie znicza (w intrygujący sposób, z wykorzystaniem nowych technologii) światłem pokoju, które trafiło do Polski z Rzymu.

Organizatorom zależało, by ceremonie angażowały publiczność, również za pomocą nowych technologii. Niektóre elementy części artystycznej powinny przenieść się także na trybuny, dając wrażenie, że sceną jest cały stadion, a publiczność współtworzy widowisko.

Wydarzenia mają być doskonałą okazją do zaprezentowania widzom z zagranicy osiągnąć Polaków, które nie zawsze są utożsamiane z naszym krajem, pokazania współczesnej Polski, ambicji oraz bogatej kultury i tradycji. Ceremonia otwarcia powinna pokazywać Kraków i Małopolskę jako region, który zawsze odgrywał ważną rolę w Polsce, był centrum kultury i nauki, miejscem najważniejszych wydarzeń historycznych.

Znak do rozpoczęcia III Igrzysk Europejskich da hejnalista. W czasie ceremonii zostanie przekazana historia polskich sukcesów w sporcie i wyróżnione ikoniczne postaci (Irena Szewińska, Adam Małysz, Anita Włodarczyk, Robert Lewandowski, Robert Kubica i inni). Organizatorom zależy również na podkreśleniu osiągnięć innych wybitnych Polaków (na przykład Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, Fryderyk Chopin, Wisława Szymborska, Zdzisław Beksiński, Agnieszka Holland, Andrzej Sapkowski, Stanisław Lem, Jacek Malczewski, Jan Paweł II).

Stadion Wisły stanie się areną igrzyskową

Oba wydarzenia mają odbywać się na stadionie Wisły. – Serce krakowskiego sportu będzie znajdowało się na stadionie Wisły Kraków, na obiekcie, bez którego nikt z mieszkańców Krakowa nie wyobraża sobie życia sportowego. My także nie wyobrażaliśmy sobie III Igrzysk Europejskich bez tego obiektu, stąd pomysł na zorganizowanie tam ceremonii rozpoczęcia i zamknięcia igrzysk – mówił Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Na obiekcie będzie toczyła się również rywalizacja w rugby 7, w której udział weźmie ponad 300 zawodników i zawodniczek.

– Bezpośrednio po inauguracji, musimy całą infrastrukturę schować, nie niszcząc przy tym murawy oraz wszystkiego dookoła, ponieważ kilka dni później odbędą się tam zawody w rugby 7. Po zakończeniu rywalizacji, odpowiednio wcześnie, przed 2 lipca, jeszcze raz ten stadion dokładnie przygotować na uroczyste zamknięcie wydarzenia – powiedział Marcin Nowak.

Koniec remontu 31 maja

Wcześniej stadion przejdzie remont, który ma się zakończyć do 31 maja. – Zmieni się przede wszystkim elewacja stadionu, nastąpi poprawa warunków energooszczędności, zaplanowana jest również wymiana central wentylacyjnych. Mam nadzieję, że wszystko to spowoduje, że ceremonia otwarcia i zamknięcia igrzysk na stadionie będzie wspaniała. – mówił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.