Czarno na białym, czyli sztuka rysunku od kuchni

Eugeniusz Waniek, Wisla pod Krakowem (1957) fot. Muzeum Narodowe w Krakowie
Od piątku w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego odwiedzający mogą zobaczyć nową wystawę – „Czarno na białym. 200 lat rysunku w krakowskiej ASP”.

To przekrojowa prezentacja prac artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych od momentu jej powstanie. Jest to również „mocny akord” wieńczący obchody 200-lecia uczelni.

– Pomysł na stworzenie wystawy ukazujący dorobek ASP narodził się dwa lata temu. Podstawowym wyzwaniem było znalezienie jak najbardziej uniwersalnej formuły. I tak wybrano medium rysunku, które zgodnie z teorią sztuki jest podstawą architektury, rzeźby czy malarstwa. Rysunek ma wiele funkcji, jest też samodzielna formą wypowiedzi – zaznacza Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Pociągająca ambiwalencja

Na ekspozycji zobaczymy prawie 170 rysunków pochodzących z kolekcji Muzeum Narodowego, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych i kolekcji prywatnych. Wśród zaprezentowanych dzieł zobaczymy prace m.in. Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Wojciecha Weissa, Xawerego Dunikowskiego czy Mariana Koniecznego.

– Rysunek jest wprowadzeniem do bycia artystą i od 200 lat jest nauczany w Akademii Sztuk Pięknych. Chciałam pokazać akademię od kuchni, ponieważ rysunek to też część spontanicznego zapisu idei, pomysłu. Ta ambiwalencja jest dla mnie pociągająca, bo z jednej strony kojarzy nam się ze żmudnym ćwiczeniem akademickim, a z drugiej ze swobodą zapisu – mówi kuratorka wystawy, Agnieszka Jankowska-Marzec.

Oprócz rysunków i szkicowników, zobaczymy również współczesne animowane filmy, będące łącznikiem między historią a współczesnością. Przygotowali je podczas studiów absolwenci ASP. Projekcje zostaną wyświetlone w specjalnej sali, wkomponowanej w przestrzeń ekspozycji.

Zaufaj artyście

Wystawie towarzyszy artystyczna akcja Rysunek z natury. W wybrane dni, w czasie trwania wystawy „Czarno na białym”, studenci ASP będą w Gmachu Głównym tworzyć rysunki z natury. Ich modelami będzie architektura galerii i holu muzeum, dzieła sztuki, jak i zwiedzający. Osoby, które zechcą zapozować artyście,  otrzymają portret lub karykaturę. Nie będą miały jednak wpływu na technikę czy format pracy – tutaj muszą zaufać artyście. Pierwsza taka okazja już 12 maja w godzinach 11.00 – 14.30. Udział w akcji jest bezpłatny.

comments powered by Disqus