Zbiornik na granicy Krakowa i Wieliczki gotowy. To już ostatni z serii [ZDJĘCIA]

fot. Wody Polskie

Wody Polskie zakończyły budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Malinówka 3. To ostatni z kompleksu pięciu zbiorników, które mają na celu ochronę przed powodziami okolic Bieżanowa i Złocienia.

To już ostatni z zespołu pięciu zbiorników, których zadaniem jest ochrona mieszkańców osiedli położonych na południu Krakowa przez powodziami. Jeden zbiornik na Serafie powstał jeszcze w 2015 roku, później rozpoczęły się prace przy zbiornikach Malinówka 1, Malinówka 2 i Serafa 2. Problematyczny natomiast okazał się ostatni – Malinówka 3.

Po kilku miesiącach od podpisania umowy z pierwszym wykonawcą Wody Polskie odstąpiły od tej umowy, podając jako powód niewywiązywanie się firmy ze zobowiązań. Przetarg na wykonanie prac został więc rozpisany ponownie. Pod koniec 2023 roku podpisana została nowa umowa i tym razem udało się doprowadzić sprawę do końca.

Zbiornik powstał w rejonie ulic Hoborskiego i Koszutki po stronie Krakowa oraz ul. Modrzewiowej w Wieliczce. Ma powierzchnię 3,1 ha i pojemność 56 tys. m3. W ramach inwestycji wykonano zaporę ziemną o kubaturze 7 tys. m3, a także przemieszczono ponad 30 tys. m3 ziemi. – Czasza zbiornika została ukształtowana na wzór otaczającego zbiornik krajobrazu, a koryto rzeki w środkowej części zbiornika zgodnie z oczekiwaniami lokalnej społeczności i we współpracy ze stroną społeczną pozostawiono w naturalnej formie – opisują Wody Polskie w komunikacie.

Kompleksowa ochrona

Zakończenie budowy Malinówki 3 jest częścią szerszego projektu zabezpieczania Krakowa przed powodziami. Wcześniej zrealizowano szereg inwestycji, w tym rozbudowę wałów Wisły i modernizację wałów lewego i prawego brzegu. Zostały wybudowane wrota przeciwpowodziowe w porcie Płaszów i Kujawy, które są elementem domykającym system ochrony Krakowa przed powodzią, a wzdłuż Serafy powstała winylowa ściana, która w przypadku nagłych wezbrań chroni okoliczne zabudowania.

W ramach dalszych działań, Wody Polskie planują budowę 10 polderów oraz dwóch zbiorników przeciwpowodziowych w zlewni powyżej Krakowa. Prace w tej części regionu mają zapewnić lepszą ochronę mieszkańców oraz mienie, w tym strategiczne obiekty, takie jak elektrociepłownie i zakłady przemysłowe. Projekt „Zabezpieczenie przeciwpowodziowe od Oświęcimia do Krakowa” ma na celu kontrolowanie fali powodziowej oraz obniżenie jej wysokości w rejonie mostu Dębnickiego o 80 cm.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim