Czas na modernizację ronda Matecznego i ul. Kamieńskiego

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Dróg Miasta Krakowa prowadzi już ponad 20 modernizacji dróg, z czego na kilkunastu prace znajdują się już na finiszu. Przed drogowcami jedno z najbardziej wymagających zadań – wymiana nawierzchni na ul. Kamieńskiego oraz rondzie Matecznego.

Jak mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK, rondo Matecznego z uwagi na trudności w przygotowaniu organizacji ruchu dawno nie było remontowane. – Teraz musimy przeprowadzić niezbędne prace związane z wymianą nawierzchni – podkreśla.

W poniedziałek (8 sierpnia) drogowcy rozpoczną prace na ulicy Kamieńskiego. W pierwszej kolejności zajmą się remontem zjazdu z ul. Kamieńskiego w kierunku ul. Tischnera. W ciągu pierwszego tygodnia pojawią się lokalne zawężenia – wszystko po to, aby pracownicy mogli przeprowadzić niezbędne prace brukarskie. 14 sierpnia prace zostaną przerwane, aby można było rozpocząć roboty na tarczy ronda Matecznego.

Pierwsze zmiany do poniedziałku

To nie oznacza, że drogowcy na rondzie pojawią się dopiero w połowie sierpnia. Od najbliższego poniedziałku nocami ekipy będą przygotowywać infrastrukturę. – Zlikwidują betonowe bariery, ustawią przystanek autobusowy obsługujący połączenia w kierunku centrum miasta w inne miejsce. Potem, również nocami, będą działać na prawoskrętach z ul. Kalwaryjskiej, Kamieńskiego, Wadowickiej oraz Konopnickiej – mówi Michał Pyclik.

– Największych zmian w organizacji ruchu kierowcy powinni spodziewać się od wtorku (16 sierpnia). To wtedy zaczną się zasadnicze prace na tarczy ronda Matecznego. Po zakończonej modernizacji zdecydowanie poprawi się komfort podróżowania nie tylko dla kierowców i pasażerów samochodów, ale również użytkowników tramwajów – dodaje.

Wymienią torowisko

To dlatego, że na rondzie zostanie wymienione torowisko. W przejazdach drogowych pojawią się prefabrykowane płyty torowe, które pozwolą wyeliminować problem uszkodzeń nawierzchni. Dodatkowo na węźle Wadowicka/Rzemieślnicza wymienione zostaną zwrotnice. – W tym przypadku zdecydowaliśmy się na zastosowanie wcześniej przygotowanych elementów, aby do minimum skrócić czas niezbędny na przeprowadzenie prac. Zastosowane przez nas rozwiązanie zmniejsza ryzyko awarii torowiska – wyjaśnia Pyclik.

W dniach 14-15 sierpnia (niedziela-poniedziałek) planowane jest wyłączenie ruchu tramwajowego na odcinku od przystanku Korona do pętli w Łagiewnikach. Wykonana zostanie wtedy tzw. przejazdówka, która umożliwi ruch tramwajami dwukierunkowymi. Pojazd dwukierunkowy zapewni dojazd z ronda Matecznego do centrum Krakowa. Od strony Łagiewnik tramwaje będą dojeżdżać do przystanku Rzemieślnicza.

Najpierw frezowanie, później kładzenie nowej nawierzchni

Wróćmy do modernizacji jezdni. We wtorek (16 sierpnia) na ok. tydzień zostanie zamknięta część ronda, która przenosi ruchu z ulicy Kamieńskiego w kierunku Ludwinowa. Ruch w dwóch kierunkach będzie odbywał się jezdnią dziś wykorzystywaną do przemieszczania się z ul. Konopnickiej w stronę Bonarki.

Potem (również na ok. tydzień) zamknięta zostanie część ronda, do której dochodzi ul. Wadowicka. Ruch dwukierunkowy w relacji Konopnickiej-Kamieńskiego będzie się odbywał już wyremontowaną jezdnią północną.

Prace drogowe będą kosztować 3,8 mln złotych, a torowe – 1,3 mln złotych.