News LoveKraków.pl

Czas na profilaktykę. Eksperci biją na alarm w sprawie cukrzycy typu 2

Prof. Irmina Kowalska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
Cukrzyca typu 2 staje się jednym z największych wyzwań zdrowotnych współczesności. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w Polsce cierpi na nią ponad 2,5 miliona osób, a szacuje się, że nawet milion kolejnych może być niezdiagnozowanych.

Liczba chorych stale rośnie, głównie z powodu niezdrowego stylu życia, otyłości i braku aktywności fizycznej. Między innymi dlatego XXVI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego poświęcono profilaktyki.

Prof. Irina Kowalska, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl, że działania prewencyjne w przypadku cukrzycy typu 2 wydają się z pozoru proste, ponieważ opierają się głównie na zmianach behawioralnych. Jak przypomina, rok 2025 został ogłoszony rokiem profilaktyki zdrowotnej i edukacji, a w jego ramach odbywa się wiele wydarzeń i konferencji poświęconych tej tematyce.

Cukrzyca typu 2: profilaktyka zaczyna się na talerzu i w szkole

Ekspertka zwraca uwagę, że najważniejszym krokiem jest rozpoczęcie edukacji zdrowotnej już na etapie szkolnym. Jej zdaniem, jeśli odpowiednią wiedzę przekażemy dzieciom, wyrosną one na świadomych zdrowotnie dorosłych. – Musimy nauczyć ich prozdrowotnego stylu życia, zmiany diety, położenia znacznie większego nacisku na codzienną aktywność fizyczną – mówi. Dodaje, że nie chodzi o sport wyczynowy, lecz o regularny, codzienny ruch, który każdy może wprowadzić do swojego życia.

W kontekście nowych podejść w leczeniu cukrzycy typu 2, prof. Kowalska zaznacza, że coraz częściej mówi się o możliwości remisji choroby. Taki stan, jak tłumaczy, możliwy jest głównie dzięki intensywnym zmianom stylu życia oraz odpowiednio dobranej farmakoterapii. Według niej utrata masy ciała o 5 do 15 proc. może znacząco wpłynąć na przebieg choroby, a redukcja w granicach 15–20 proc. bywa związana z osiągnięciem remisji.

Lekarka zauważa również, że diametralnie zmienił się paradygmat leczenia. Obecnie terapia jest wieloczynnikowa i rozpoczynana bardzo wcześnie, co możliwe jest dzięki nowoczesnym narzędziom i lekom.

Odpowiadając na pytanie o jakość współczesnego pożywienia i jego wpływ na zdrowie, prof. Kowalska stwierdza: – Bardzo wpływa. Przede wszystkim musimy nauczyć się komponować talerz. W minimum 50 proc. powinny na nim znaleźć się warzywa.

Jej zdaniem coraz więcej osób podejmuje świadome decyzje zakupowe i żywieniowe, a to właśnie one stanowią najprostszy sposób na realne zmiany w przyszłości. Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przekonuje, że walka z cukrzycą typu 2 zaczyna się w codziennych wyborach – od talerza po ruch. Odpowiednia edukacja, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, może stać się najskuteczniejszym narzędziem profilaktyki w walce z chorobą, która coraz bardziej zagraża zdrowiu społeczeństwa.