– 18 maja Kolegium Elektorów Uczelni wybrało prof. dr hab. Dorotę Segdę na rektora Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na kadencję 2020-2024. Serdecznie gratulujemy wyboru na drugą kadencję! – czytamy w komunikacie uczelni.
W związku z pandemią koronawirusa, wybory odbyły się zdalnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami i zaleceniami.
Uczelnia z nową nazwą
Dorota Segda to absolwentka krakowskiej AST – wcześniej PWST. W AST Segda jest zatrudniona od 1999 roku, a tytuł profesora zwyczajnego otrzymała w 2012 roku. Po raz pierwszy rektorem uczelni została w 2016 roku.
To za jej kadencji uczelnia zmieniła nazwę - z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego na Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.
– Na mapie polskich uczelni sformułowanie „państwowa wyższa szkoła zawodowa” kojarzy się z uczelnią zawodową, czyli taką, w wyniku której absolwent otrzymuje jedynie licencjat. To bardzo pożyteczne szkoły, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, ale my chcemy podkreślić, że nie kształcimy wyłącznie aktorów i reżyserów, ale również humanistów, artystów i przyszłą polską inteligencję – podkreślała wówczas Dorota Segda.
W roli głównej
Dorota Segda od 1987 roku jest związana ze Starym Teatrem w Krakowie, od 1997 do 2000 roku była aktorką Teatru Narodowego w Warszawie.
Do jej najbardziej znanych ról należą m.in. Salomea w „Śnie srebrnym Salomei” Juliusza Słowackiego (1993), Małgorzata w „Fauście” Johanna Wolfganga Goethego (1997) w reż. Jerzego Jarockiego. Za wspomniane role zdobyła przyznane przez miesięcznik Teatr Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza.
Segda wystąpiła również w roli Księżny Joanny w „Nocy listopadowej” (1997), Joas w „Sędziach” (1999) i Rachela w „Weselu” (2000). W Teatrze Telewizji zagrała tytułowe role w „Marii Stuart” F. Schillera w reż. Roberta Glińskiego (1995) i w „Królowej Krystynie” A. Strindberga w reż. Piotra Mikuckiego (1996).
Dorota Segda zagrała tytułową rolę Faustyny w filmie Jerzego Łukaszewicza i Ewę w filmie „Tato” Macieja Ślesickiego.