Druga fala koronawirusa jest nieunikniona

kraków w dobie pandemii fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Druga fala koronawirusa SARS-CoV-2 jest nieunikniona. Miasto podejmuje szereg działań, które zarówno w aspekcie organizacyjnym, jak i finansowym pozwolą właściwie przygotować się do jesiennej fali zachorowań – zapowiada urząd miasta Krakowa.

Miasto dysponuje budżetem rezerwowym, który może być wykorzystany na zabezpieczenie mieszkańców i walkę z epidemią. Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, możliwe jest nawet zwiększenie tych środków we współpracy z radą miasta.

Środki te mają m.in. wesprzeć finansowo placówki lecznicze (szpitale Żeromskiego i Narutowicza oraz Miejskie Centrum Opieki przy ul. Wielickiej). W ramach działań inwestycyjnych w szpitalu Żeromskiego wykonano w ostatnich miesiącach podjazd dla transportu sanitarnego do izolatek (300 tys. zł), czy też zostaną zainstalowane specjalne śluzy oddzielające tzw. strefę „brudną” od „czystej” (30 tys. zł).

Obecnie urząd weryfikuje zgłoszenia placówek leczniczych, na środki finansowe z przeznaczeniem na zakup dodatkowych środków ochrony osobistej. Pod koniec sierpnia w tej sprawie zostaną zawarte stosowne umowy dotacyjne – informują urzędnicy z krakowskiego magistratu.

Powtórka z pandemii?

Jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju pogorszy się, niewykluczone, że wrócimy do podwyższonego reżimu sanitarnego, a zatem miasto będzie ponownie wydatkować fundusze np. na dezynfekcję przystanków, peronów, ławek, chodników, tramwajów, autobusów i innych miejsc publicznych. – W razie nagłego wzrostu zarażeń wirusem SARS-CoV-2, zostanie rozważona zasadność powtórzenia takiego rozwiązania – komunikują urzędnicy.

Wszystkie działania kierowane do osób starszych są obecnie prowadzone tak, aby w przypadku ponownego wprowadzenia obostrzeń, np. ponownego zawieszenia działalności, nie pozostawić osób starszych bez wsparcia, czy to przy codziennych zakupach, czy też po prostu codziennego kontaktu – kontynuują.

Kraków przeciw grypie

Miasto planuje akcję szczepień przeciwko grypie w Domach Pomocy Społecznej, gdzie skutki koronawirusa mogłyby okazać się najtragiczniejsze. Ponadto miasto będzie zachęcać krakowian do zaszczepienia się przeciwko grypie w zbliżającym się sezonie zachorowań, aby odciążyć służbę zdrowia w dobie pandemii.

Szczepienia przeciwko grypie powinny stać się priorytetem każdego mieszkańca, w szczególności osób powyżej 65. roku życia. Gmina zwiększyła pięciokrotnie budżet na szczepienia seniorów (z 200 tys. zł do 1 mln zł) – wyjaśnia magistrat.

comments powered by Disqus