Dwadzieścia ulic do remontu. ZDMK ogłosił duży przetarg

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił kolejne przetargi, dzięki którym możliwe będzie przeprowadzenie zakrojonego na dużą skalę programu remontów nawierzchni.

W tym roku Zarząd Dróg Miasta Krakowa zamierza przeprowadzić remonty nakładkowe ok. 100 ulic lub ich fragmentów, w każdej z dzielnic miasta. Pierwsze prace już się rozpoczęły, a w ostatnich dniach rozpisane zostały przetargi, które umożliwią roboty w kolejnych lokalizacjach.

Duży przetarg

ZDMK szuka teraz firm, które przeprowadzą w tym roku remonty około dwudziestu ulic lub ich fragmentów, w różnych rejonach miasta. Przetarg jest podzielony na cztery części:

- część 1: ul. Łukasiewicza (od Olszyny do Chrobrego), Wybickiego (od Radzikowskiego do Łokietka, al. Słowackiego i Mickiewicza (wybrane odcinki), Armii Krajowej (od Przybyszewskiego do wiaduktu kolejowego),

- część 2: ul. Kobierzyńska (od ul. Kapelanka do ul. Grota-Roweckiego), Dębowa (od Konfederackiej do Szwedzkiej), Rzepichy (od Chełmskiej do Orlej), Królowej Jadwigi (od Nad Zalewem do Junackiej, według wskazań), Lea (od Armii Krajowej do Przybyszewskiego), Ludwinowska (od Konopnickiej do mostu Retmańskiego), Olszanicka (od ronda w Chełmie do Kosmowskiej),

- część 3: ul. Zakopiańska (od pętli Borek Fałęcki do Zawiłej wraz z tarczą skrzyżowania), Jugowicka (od Marcika do Zakopiańskiej), Kuryłowicza (od posesji nr 115 do Landaua), Herberta (od Witosa do Stojałowskiego wraz ze skrzyżowaniem),

– część 4: ul. Kocmyrzowska (od ronda Kocmyrzowskiego do ul. Bulwarowej, wybrane odcinki), Kamieńskiego (od ronda Matecznego do ul. Puszkarskiej, dodatkowo – dwie łącznice z ul. ks. Józefa Tischnera), Zagłoby (od Podbipięty do Odmętowej).

Oferty poznamy jeszcze w marcu. Jeśli uda się rozstrzygnąć przetarg bez komplikacji, urzędnicy planują podpisanie umów na maj. Od tego czasu wykonawcy będą mieć 120 dni na przeprowadzenie prac, przy czym na początku muszą przygotować i uzgodnić projekty organizacji ruchu. – W każdej części staraliśmy się ująć ulice położone blisko siebie. Tym samym wybrany wykonawca łatwiej zaplanuje prace np. na Herberta, Zakopiańskiej i Jugowickiej – mówi Magdalena Piotrowska, kierownik działu utrzymania dróg w ZDMK.

Przerwy nie będzie

Wskazane powyżej terminy nie oznaczają, że najbliższe remonty rozpoczną się dopiero latem. Duża część spośród planowanych nakładek ma zostać wykonana w ramach bieżącego utrzymania dróg. To właśnie w ten sposób realizowana jest wymiana nawierzchni na al. Daszyńskiego i będzie na ul. Prądnickiej.

W tej sprawie również został ostatnio rozpisany pierwszy z serii przetargów, obejmujący bieżące utrzymanie dróg na terenie Starego Miasta, Grzegórzek i Prądnika Czerwonego. – W ramach tej umowy będziemy remontować m.in. ulice Straszewskiego, Kremerowską, Grabowskiego, Łobzowską, Sokołowskiego czy Łąkową. Te prace również uzgodnimy wcześniej z Wydziałem Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK i Zarządem Transportu Publicznego – dodaje.

Już zaczęli

Tegoroczna seria remontów nakładkowych rozpoczęła się od al. Daszyńskiego. Od 7 marca trwają tam prace, których efektem będzie nowy wygląd odcinka od ul. Metalowców do Masarskiej, w obydwu kierunkach.

Z kolei w sobotę, 19 marca rozpoczyna się remont ul. Prądnickiej, na której nawierzchnia zostanie wymieniona na fragmencie od al. Słowackiego do wiaduktu kolejowego.

 

Więcej o pracach na krakowskich drogach: mapy.zdmk.krakow.pl