Dzień pikników w całym mieście

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Pikniki Wszystkich Parków – Łączcie się!” – pod takim hasłem grupa aktywistów chce zachęcić mieszkańców do zorganizowania pikników. Mają się one odbyć tego samego dnia, w różnych punktach miasta. W ich przygotowaniu pomoże specjalnie utworzona strona.

Pikniki będą zorganizowane w parkach, na osiedlowych skwerach, ale i na terenach zielonych, które są zagrożone zabudową. Mogą być zupełnie małe, dla grupy znajomych, albo całkiem spore, przygotowane z myślą o bliższych o dalszych sąsiadach, z warsztatami, targiem czy wyprzedażą staroci.

Całą akcję organizuje grupa Aktywnych Mieszkańców działająca przy Centrum Obywatelskim. – Chodzi nam przede wszystkim o integrację sąsiedzką. Takie spotkania owocują często bardzo pozytywną współpracą – tłumaczy Joanna Wendorff, inicjatorka przedsięwzięcia. – Ważne też będzie pokazanie władzom miasta, że mieszkańcom zależy na zieleni – wylicza.

Termin ustalony

Pikniki w ramach akcji odbędą się za ponad miesiąc, 12 czerwca. Ile ich będzie, zależy od zaangażowania mieszkańców. W ich przygotowaniu ma pomóc strona piknikiwszystkichparkow.pl, gdzie znalazły się praktyczne informacje o organizacji pikniku i mapa, gdzie można zaznaczać miejsca sąsiedzkich spotkań.

– Często mieszkańcy obawiają się, że potrzeba włożyć wiele wysiłku w uzyskiwanie pozwoleń i promowanie wydarzenia. Dlatego założyliśmy stronę, na której można znaleźć podstawowe instrukcje, np. takie, żeby sprawdzić, do kogo należy teren – mówi Wendorff. Na stronie jest też formularz zgłoszenia do Zarządu Zieleni Miejskiej (w przypadku większych pikników), a nawet gotowe plakaty, które wystarczy tylko wydrukować i uzupełnić o niezbędne dane.

Im więcej, tym lepiej

Już teraz wiadomo, że na piknik będzie można przyjść m.in. na Planty Dietlowskie, na teren przyszłego parku na Zabłociu, do parku Krakowskiego czy na Poziomkową Polanę w Podgórzu. Organizatorzy liczą na przynajmniej dwadzieścia miejsc.

– Wystarczy porozklejać plakaty, pozapraszać sąsiadów, popromować. To nie jest takie trudne do zorganizowania, a można zrobić coś fajnego – przekonuje Joanna Wendorff.

comments powered by Disqus